Ceny dál rostou: inflace stoupla na 3,8 procenta | E15.cz

Ceny dál rostou: inflace stoupla na 3,8 procenta

Ceny dál rostou: inflace stoupla na 3,8 procenta
Supermarket - ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb

Růst cen v březnu meziročně zrychlil na 3,8 procenta z únorových 3,7 procenta. V porovnání s předchozím měsícem ceny vzrostly o 0,2 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad. Analytici odhadovali růst inflace ještě o desetinu procenta větší. Cenovou hladinu už sedmý měsíc v řadě zvedají hlavně ceny potravin a nápojů.

Potraviny mají na růst inflace dominantní vliv. Ceny vajec vrostly o 124 procent, chleba bezmála o pětinu a nealko nápoje o 14 procent. Téměř o pětinu vzrostly ceny pečiva, výrazně podražily cukr, kakao a káva.

Výrazně dražší bylo proti loňskému březnu i bydlení. Zemní plyn zdražil o čtvrtinu, elektřina o 4,2 procenta, vodné a stočné o více než desetinu a teplo a teplá voda o 7,6 procenta.

Čtěte také:

Ceny vajec začne zřejmě zkoumat i antimonopolní úřad

Vláda se zřejmě postaví proti snížení daně z nafty a benzinu

Podle analytika ČSOB Petra Dufka už inflace kulminuje, a dál by už neměla výrazněji růst. „I tak jde o nezvykle rychlý růst cen, který jsme už nějaký čas neviděli. Hlavním důvodem tohoto zdražování však není poptávka, ale administrativní zásahy v podobě vyšších daní (DPH a spotřebních daní) a tzv. deregulace,“ vysvětlil Dufek.

Tempo růstu spotřebitelských cenTempo růstu spotřebitelských cenAutor: ČSÚ

Mírně v březnu zlevnilo oblečení, obuv, spotřebiče pro domácnost a také nábytek. Ceny klesly i u fotoaparátů a mobilních telefonů. Podle Dufka ale pravděpodobně letošní inflace zůstane po celý rok nad třemi procenty a bude tak nejvyšší za poslední tři roky.

„Mzdy ji s největší pravděpodobností nedoženou, a tak se dočkáme jejich reálného poklesu. Vzhledem k slabému výkonu ekonomiky bychom se ani v letošním roce neměli dočkat zvýšení úrokových sazeb ČNB,“ míní Dufek.

Autor: vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!