Ceny v průmyslu klesly o téměř 3,5 procenta, nejvíce od finanční krize

aktualizováno Ceny průmyslových výrobců v České republice v lednu meziročně klesly o 3,4 procenta po prosincovém poklesu o 2,9 procenta. V meziměsíčním srovnání se ceny v průmyslu snížily o 1,6 procenta, což představovalo nejvýraznější pokles od listopadu 2008. V prvním měsíci letošního roku rovněž klesly ceny zemědělských výrobců a tržních služeb. Naopak ceny stavebních prací byly v lednu meziročně vyšší o 1,3 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

Ilustrační foto
23.2.2016 10:30   |  

V průmyslu proti loňskému lednu klesly především ceny koksu a ropných produktů. Snížily se také ceny elektřiny, plynu či obecných kovů. V oboru potravinářských výrobků, nápojů a tabáku nejvíce klesly ceny mléčných výrobků, a to o více než šest procent. Naopak růst cen v lednu statistici zaznamenali u vody a textilu.

Ceny průmyslových výrobců se „propadly nejvíce od finanční krize v roce 2008. Za jejích prudkým a nečekaným poklesem stál hlavně propad cen ropy, které v lednu padly na 13leté dno“, uvedla analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká.

Některé státy, jako je Litva, Nizozemí nebo Kypr, čelí dokonce více než dvakrát rychlejšímu propadu cen průmyslových výrobců než Česká republika

„Znovu se projevily snižující se ceny komodit na světových trzích. Severomořská ropa Brent se v lednu v jednu chvíli obchodovala dokonce za 28 dolarů za barel, což je nejnižší hodnota od konce roku 2003,“ uvedl analytik Komerční banky Viktor Zeisel.

Obdobný vývoj je přitom podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy ve všech zemích EU. „Některé státy, jako je Litva, Nizozemí nebo Kypr, čelí dokonce více než dvakrát rychlejšímu propadu cen průmyslových výrobců než Česká republika. Klíčovým důvodem tohoto vývoje byly v lednu i nadále klesající ceny ropy na světových trzích a související zlevňování pohonných hmot,“ uvedl.

V zemědělství klesly ceny meziročně o 1,2 procenta. Skoro desetiprocentní propad cen v živočišné výrobě tak převážil nad zdražením zeleniny a brambor.

Ceny stavebních prací byly v lednu meziročně vyšší o 1,3 procenta, zatímco tržní služby v podnikatelské sféře zlevnily o 0,2 procenta.


Čtěte také:

Ceny v průmyslu zůstávají utlumené, propad ale zpomalil

Ceny v průmyslu v říjnu dále klesaly, zlevnil i dovoz a vývoz

Levné komodity drží inflaci nízko, ceny v průmyslu klesly o 3,2 procenta

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Bohumil Pečinka: Tajenka jménem Babiš

Bohumil Pečinka: Tajenka jménem Babiš

Zdálo by se, že po středečním hlasování o protikuřáckém zákonu se schyluje k velké krizi ve vládní koalici. Nic není vzdálenější realitě. Všechno bude, jak bylo. více

Komerční prezentace
Mobilní web