Češi nejsou velcí hráči, ale opatrní šachisté

Komerční sdělení
26.7.2010 13:04   |  

Komerční sdělení
Zatímco loni krize „vyhnala“ z fondů 10 miliard korun, letos za první čtvrtletí trhy vrátily 16 miliard. Důvěra investorů se vrátila. „Češi nejsou velcí hráči, ale opatrní šachisté,“ říká v rozhovoru generální ředitel ČSOB IS Jan Barta.

Je investování pro každého?

Každý by se o něj měl zajímat, ale ne každý se dokáže řídit pravidly investování. Řeknu vám příklad: Burzovní index S&P za posledních 20 let stoupl ročně průměrně o více než 8 %, a to i přes krize, kterými za ta léta prošel. Investorům, kterým ale nikdo nepomohl nebo špatně poradil, vynesly za tuto dobu akcie průměrně necelá 2 %. Ceny se ale za stejnou dobu zvýšily o 3 %. Takže tito investoři nakonec prodělali.

Proč se říká o Češích, že jsou při správě svých peněz konzervativní?

Protože jsou. Je to dáno finanční kulturou trhu, která je velmi bankovní a orientovaná na tradiční produkty. Je to dáno i mentalitou – Češi prostě nejsou hráči, ale opatrní šachisté. Působí tu i malé zkušenosti s investováním do fondů a vzpomínky na „divoká“ devadesátá léta, kdy nefungovala regulace kapitálových trhů. A není tu ještě ta zkušenost, která lidi naučila, že jim v životě pomohou jen a jen vlastní peníze. Stát je jako zaopatřovatel stále přeceňován. To vše způsobilo, že to s penězi
ještě moc neumíme. Zatímco u nás drobní investoři stále preferují krátkodobé méně rizikové investice, v západní Evropě naopak vyhledávají ty dlouhodobější, občas i s vyšším rizikem, ovšem se zajímavějším výnosem. Vyrovnané ekonomiky a podobný styl života však podle mě sjednotí i finanční návyky.

Do jakých fondů by podle vás měli vložit své peníze ti zkušenější investoři?

Například do profilových fondů, které jsou šité na míru konkrétnímu typu klienta podle citlivosti na riziko a požadovaného zhodnocení. Dlouhodobější fondy, jako jsou Dynamický fond nebo Růstový fond, sice mohou procházet určitými výkyvy hodnot, ale na konci investičního období mohou přinést vyšší zhodnocení. Ti zkušenější již pochopili, že riziko prostě nejde odstranit. Ani v životě, ani z finančních produktů. Můžeme si je jen vybrat. A kromě toho zkušenější pochopili, že dlouhodobější investice významně snižují riziko.

Jaký mají význam poradci při kolektivním investování do fondů?

Obrovský. Víte, s penězi nelze experimentovat. Dobrý poradce je vysoce kvalifikovaný specialista stejně jako lékař nebo advokát. Tomu, aby banka vyhověla potřebám svých klientů a nabídla jim vysokou úroveň poradenství, je proto věnována velká pozornost. Vychovat špičkového odborníka, který dokáže správně odhadnout klientův osobnostní profil a doporučit mu investici s odpovídajícím rizikem je dlouhodobá záležitost, zabere mnoho hodin tréninku a banku stojí nemalé prostředky. Klient totiž jen těžko dokáže odhadnout sám sebe, jak se zachová v okamžiku náhlého poklesu trhů.

Říkal jste, že se Češi učili na zajištěných fondech. ČSOB je jedničkou na trhu v prodeji těchto podílových fondů. Jaká je výnosnost těchto fondů?

Jde již o desetiletou tradici. V dobách velkých poklesů kapitálových trhů v letech 2003 a 2008 jsme ochránili nejen investice klientů, ale přinesli i slušný průměrný výnos. V loňském roce se našim zajištěným fondům dařilo nad očekávání. Průměrný výnos činil přes šest procent, přičemž za poslední půlrok ze 115 našich fondů jich 108 přineslo výnos nad 3,5 % a žádný nepoklesl.

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web