České banky už letos vydělaly přes 60 miliard, víc než loni | E15.cz

České banky už letos vydělaly přes 60 miliard, víc než loni

ČTK

Bankám a spořitelnám v Česku stoupl za tři čtvrtletí letošního roku souhrnný čistý zisk meziročně o 6,5 miliardy na 60,64 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka.

Bilanční suma sektoru ke konci září činila 5,944 bilionu korun, což je proti konci roku 2015 růst o 475 miliard Kč.

Zisk z finanční a provozní činnosti všem bankám stoupl letos meziročně o devět miliard na 139,5 miliardy korun. Úrokové výnosy klesly o 5,4 miliardy na 108,9 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí se meziročně snížily o téměř tři miliardy na 33,1 miliardy korun.

V prostředí nízkých úrokových sazeb, které ztenčují úrokové marže bank, a současně za zesíleného tlaku na pokles poplatků nemají banky podle analytika skupiny Roklen Lukáše Kovandy příliš jiných možností, jak zvyšovat ziskovost než redukovat náklady. "To se jim daří. Jde o déletrvající proces, jehož součástí bylo v ČR v uplynulých letech i propouštění, byť ne tak výrazné jak v bankách v jiných vyspělých ekonomikách. Celosvětově profitabilita bank klesá," dodal.

Ruská Centrální banka přišla kvůli hackerům o 400 milionů

Komerční bance stoupl čistý zisk meziročně o 7,7 procenta na 10,6 miliardy korun, České spořitelně o 7,1 procenta na 11,9 miliardy korun, ČOB o devět procent na 12 miliard a UniCredit Bank v ČR a na Slovensku o 8,8 procenta na 4,9 miliardy korun. Zisk klesl pouze Moneta Money Bank, a to o devět procent na 3,2 miliardy korun.

Na českém finančním trhu působilo na konci loňského roku celkem 45 bank, poboček zahraničních bank a stavebních spořitelen.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!