České dluhopisy válcují konkurenci bohatších zemí

17.1.2011 7:12   |  

Česká republika se v žebříčku bohatství států světa loni umístila na šestatřicátém místě, státní dluhopisy ale vykazují mnohem lepší výsledek. V porovnání státních dluhopisů s desetiletou splatností jsou české s výnosem 3,849 procenta osmnácté nejlepší na světě.

Mezi evropskými státními bondy jsou české dluhopisy považovány investory za jedenácté nejlepší – český kabinet si na své dluhy půjčuje za srovnatelné ceny jako Norsko (které má dvojnásobnou úroveň bohatství než Česko) či Británie. Daleko za sebou nechávají české obligace konkurenci z regionu. Výnos dluhopisů odráží očekávanou inflaci a pravděpodobnost, že stát dluh splatí. Zjednodušeně řečeno, výnos je tím vyšší, čím hůře si stát stojí.

Například výnos polských dluhopisů přesahuje ročně šest procent. Skóre sousední země se v posledních týdnech zhoršilo poté, co polská vláda rozhodla o penzijní reformě. Nervozitu z toho, že soukromé penzijní fondy budou mít k dispozici méně peněz, „odměnili“ investoři tím, že financování polského dluhu se zhoršilo na nejhorší úroveň za posledních dvacet měsíců.

Za financování dluhu si silně připlatí také Maďarsko, kde výnos desetiletého dluhopisu dosahuje skoro osmi procent. I tamní vláda řeší výpadek v penzijním systému eliminací soukromých penzijních fondů.
Z evropských států má nejkvalitnější dluhopisy Švýcarsko, které je ovšem jediným státem schopným vypůjčit si za méně než tři procenta. Výnos německých bondů už tříprocentní hranici přesáhl, těsně ho dohání Dánsko. V očích dluhopisových investorů má Česko lepší skóre než Belgie a Itálie. Aktuálně nejlepší dluhopisy na světě má Japonsko, které si půjčuje za 1,19 procenta ročně.

Nebylo tomu tak ale vždy – například v polovině devadesátých let, kdy Japonsko prožívalo „ztracenou dekádu“, útlum a deflaci, si císařství půjčovalo skoro za pět procent.

Atraktivní dluhopisy mají nyní také státy jihovýchodní Asie, na které se v poslední době upíná pozornost jako k novým asijským tygrům. Tchaj-wan, který nabízí dluhopisy s výnosem 1,45 procenta, zažívá masivní příliv kapitálu, což zhodnotilo tchaiwanský dolar na nejvyšší úroveň za posledních 13 let.

Co se týče úrovně HDP na hlavu, podle statistiky MMF se Česko loni umístilo na 36. místě s 25 tisíci dolary produkce na obyvatele. Z regionu dosáhlo lepšího výsledku jen Slovinsko, které je s 28 tisíci dolary na jednatřicátém místě.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu aktualizováno

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes tamní ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Dodal však, že jeho země bude… více

Mobilní web