České domácnosti bohatnou z postkomunistických zemí nejpomaleji

Hodnota bohatství na jednoho obyvatele Českq stoupla loni meziročně jen o 1500 korun. Z postkomunistických zemí tak tuzemské domácnosti bohatnou zdaleka nejpomaleji. Česko se opět umítilo na 27. místě, odhalila studie o světovém bohatství skupiny Allianz. Studie analyzuje úspory a dluhy domácností ve více než 50 zemích světa.

 ilustrační foto
24.9.2014 10:20   |  

Hrubá finanční aktiva českých domácností vzrostla v roce 2013 o 4,1 procenta, což je o tři procentní body méně než v ostatních postkomunistických členských zemích EU a dokonce téměř o šest bodů méně než vykazují celosvětová čísla. Celkově totiž loni hrubá aktiva domácností rostla o rekordních 9,9 procenta, nejvíce od roku 2003, uvádí zpráva skupiny Allianz.

Průměrné bohatství v Česku? Přes 260 tisíc korun

Průměrné bohatství na obyvatele činilo v Česku v roce 2013 celkem 9487 eur, tedy zhruba 261 500 korun. Proti předloňskému roku je to minimální nárůst, tehdy to bylo asi 260 tisíc korun. Pro srovnání na Slovensku loni průměrné bohatství na člověka dělalo 4930 eur (asi 136 tisíc korun), u průměrného Poláka to bylo 5954 eur (164 tisíc korun) a u Němce 44 283 eur (1,22 milionu korun).

Čistá finanční aktiva a pasiva na osobu (v eurech)

Celková finanční aktiva českých domácností se od roku 2007 o třetinu zvýšila. Přesto jde od roku 2000 v průměru o nejpomalejší roční růst v regionu východní Evropy (6,2 procenta).

„Zdá se, že poněkud konzervativní chování v oblasti investic si u Čechů vybírá svou daň,“ komentovali výsledky průzkumu ve studii finanční odborníci z Allianz SE. Celková finanční aktiva Čechů totiž z 55 procent tvoří finanční vklady, 26 procent je uloženo v cenných papírech a pouze 15 procent v životním pojištění a penzijních fondech.


Čtěte také:

Česko se v životní úrovni opět vzdálilo západní Evropě

Nejdražší Big Mac je stále v Norsku, nejlevnější na Ukrajině

Hospodářská situace Česka je špatná, myslí si většina Čechů

Autor: čtk, pav

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web