České platy vzrostly za rok téměř o čtyři procenta, analytici čekali více | E15.cz

České platy vzrostly za rok téměř o čtyři procenta, analytici čekali více

České platy vzrostly za rok téměř o čtyři procenta, analytici čekali více
výroba traktorů Zetor
• 
ZDROJ: Zetor

ČTK

Průměrná mzda v České republice stoupla ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 1019 korun, tedy o 3,9 procenta, na 27 297 korun. Reálně, po odečtení inflace, vzrostla o 3,7 procenta.

Proti předchozímu čtvrtletí stoupla o 0,8 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Růst je nižší, než odhadovali analytici. Za celé pololetí dosáhla průměrná mzda 26 898 korun, o 4,2 procenta více než loni.

„V reálném vyjádření patří přírůstek mezd za poslední kvartál i tak mezi nejlepší období po roce 2007. Oproti prvnímu čtvrtletí se poněkud setřely rozdíly v dynamice mezd mezi jednotlivými odvětvími,“ uvádí hlavní ekonom UniCredit Pavel Sobíšek.

Z řady podle Sobíška vystupují zejména problémy postižené odvětví těžby, kde nominální růst mezd zpomalil na pouhé procento, a také odvětví jako ubytování a stravování (meziroční nárůst o šest procent), kde hraje významnou roli zvyšování minimální mzdy. „Díky načasování bonusů si výrazně přilepšili zaměstnanci ve finančním odvětví (6,9 procenta meziročně). Také regionální rozdíly v dynamice mezd se proti prvního čtvrtletí zmírnily a Praha přestala citelně zaostávat,“ doplnil ekonom.

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy

Analytik ČSOB Petr Dufek připomíná, že růst je nejen rovnoměrněji rozložený, ale dotýká se jak podnikatelského, tak veřejného sektoru, kde je průměrná mzda dokonce vyšší než v soukromé sféře zásluhou rychlejšího navyšování platů ve veřejné správě a zdravotnictví. „Nicméně školství, ostatně jako už minule, zůstává z pohledu zvyšování mezd i tentokrát stranou,“ dodal Dufek.

Ekonomové odhadovali, že průměrná mzda za 2. čtvrtletí stoupla o 4,2 procenta na téměř 27 400 korun. Reálný růst mezd po odečtení inflace by tak činil asi čtyři procenta.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!