Česko částečným úvazkům nepřeje, zůstáváme hluboko pod průměrem EU

Poptávka po práci na zkrácený úvazek v Česku sice stoupá, ale nabídka roste podstatně pomaleji. Země v tomto ohledu silně zaostává za Evropou. Průměrný podíl částečných úvazků v Evropské unii dosahuje zhruba dvaceti procent, a v Německu tvoří dokonce více než čtvrtinu všech míst. V tuzemsku se ale pohybuje jen kolem pěti procent.

Ilustrační foto
24.8.2015 6:44   |  

„Částečný úvazek letos firmy na Jobs.cz nabízely u 5,6 procenta nově obsazovaných stálých pracovních pozic,“ uvedl Tomáš Dombrovský, analytik společnosti LMC, která kariérní portál provozuje. Před pěti lety se podíl částečných úvazků pohyboval mezi 3,5 až čtyřmi procenty.

Anketa

Pracoval(a) jste někdy na zkrácený úvazek?

Ano.   40% Ne.   60%

V anketě hlasovalo 174 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Skutečnost, že Česká republika zůstává hluboko pod průměrem Evropské unie, je podle oblastní manažerky personální agentury Grafton Recruitment Radky Čechové ovlivněn zaběhnutými standardy ve společnosti. „Moderní trendy jako například jobsharing, tedy sdílení jedné pracovní pozice dvěma pracovníky, se u nás etablují pomaleji, a to i v případě zahraničních korporací,“ vysvětlila.

Zájemci o práci přitom možnost zkráceného úvazku vyhledávají. „U pozic, které nabízejí možnost pracovat na částečný úvazek, na Jobs.cz registrujeme o zhruba čtyřicet procent více reakcí zájemců,“ uvedl Dombrovský. Jsou mezi nimi hlavně rodiče s malými dětmi nebo studenti, kteří hledají praxi při studiu. Podle Čechové roste poptávka po zkrácených úvazcích meziročně zhruba o pět procent.

Nabídka ze strany zaměstnavatelů ovšem stoupá o dost pomaleji. A to i přesto, že jim částečné úvazky také přinášejí výhody. „Zkrácené úvazky mohou mít pozitivní dopad na angažovanost těchto zaměstnanců,“ uvedl příklad mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž. Náročnější jsou podle něj naopak například z organizačního pohledu.


Čtěte také:

Česko je mezi zeměmi EU s nejvyšším rozdílem v platech mužů a žen

Padělky ubírají v EU 410 tisíc míst, v Česku vede oblečení

Dvě třetiny stavebních firem pociťují nedostatek pracovníků

Markéta Žižková Autor: Markéta Žižková redaktorka deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web