Česko jako jedna z mála zemí EU neporušuje míru zadlužení

Celkový vládní dluh České republiky loni klesl na 40,3 procenta hrubého domácího produktu z předloňských 42,2 procenta. Požadavky na přijetí eura, takzvaná maastrichtská kritéria, stanovují tento dluh pod 60 procenty HDP. Míru zadlužení přitom narozdíl od Česka porušuje většina zemí eurozóny i Evropské unie. Itálie a Portugalsko toto kritérium překročily dvojnásobně, Řecko téměř trojnásobně. Vyplývá to z informací v aktuálním čísle časopisu Statistika&My.

 ilustrační foto
10.8.2016 14:38   |  

Vládní dluh je tvořen dluhem vlády a dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů. V Česku tento dluh stoupl o 17 miliard na 1,836 bilionu korun. V poměru k HDP ale podíl klesl, což bylo dáno mimořádně silným růstem české ekonomiky. Česko tak loni zůstalo sedmou nejméně zadluženou zemí EU.

Čtěte více: Portugalci a Španělé vyváznou bez pokuty za rozpočtové schodky

V celé EU dluh na konci loňského roku činil 85,2 procenta HDP, v eurozóně 90,7 procenta HDP. Vedle Česka se dařilo redukovat míru zadlužení v letech 2014 a 2015 ještě Irsku, Maltě, Slovensku a Lucembursku, déle než dva roky klesal tento ukazatel v Německu a Maďarsku. Z devíti unijních zemí, které dosud mají vlastní měnu, je dluh pod 60 procenty HDP vedle Česka ještě v Dánsku, Polsku, Švédsku, Bulharsku a Rumunsku. Kritérium nesplňuje Maďarsko (75,3 procenta HDP), Chorvatsko (86,7) a Británie (89,2).

Nejvíce zadluženou zemí je Řecko (176,9 procenta HDP). Mezi další země s dluhem přesahujícím 100 procent HDP patří Itálie, Portugalsko, Kypr a Belgie. Těsně pod touto hranicí je Španělsko s dluhem 99,2 procenta HDP. Naopak nejnižší zadlužení má Estonsko, Lucembursko a Bulharsko, všechny pod 30 procenty HDP.

Španělsko a Portugalsko neplní ani další z maastrichtských kritérií, a to schodek veřejných financí maximálně na třech procentech HDP. Španělsko mělo loni deficit 5,1 procenta HDP a Portugalsko 4,4 procenta. Oběma zemím hrozily za porušení rozpočtových pravidel pokuty, které se mohly vyšplhat až na 0,2 procenta HDP. V případě Španělska by šlo v přepočtu o 59,5 miliardy korun, u Portugalska o 9,7 miliardy korun. Členské země EU ale tento týden rozhodly, že je pokutovat nebudou. Rada ministrů EU jim stanovila nové termíny pro snížení schodků.


Čtěte také:

Brusel: Česko stále neplní podmínky pro přijetí eura

Portugalci a Španělé vyváznou bez pokuty za rozpočtové schodky

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web