Česko je mezi zeměmi EU s nejvyšším rozdílem v platech mužů a žen

Česká republika patří mezi země Evropské unie s největšími rozdíly v příjmech mužů a žen. Vyplývá to z údajů evropského statistického úřadu Eurostat za rok 2013. V celoevropském průměru byly tehdy platy žen o 16,4 procenta nižší než platy mužů, v Česku byl v témže roce rozdíl 21,1 procenta. Ve srovnání s rokem 2008 se rozdíl ve výši platů obou pohlaví ve většině zemí EU, včetně Česka, zmenšil.

 Ilustrační foto
5.3.2015 12:49   |  

Evropští statistici rozdíl počítají z průměrné hodinové mzdy mužských a ženských zaměstnanců v dané zemi. Nejvyrovnanější příjmy měla před dvěma lety obě pohlaví ve Slovinsku, kde muži vydělávali jen o 3,2 procenta víc. Na Maltě to bylo 5,1 procenta, v Polsku 6,4 procenta a menší než desetiprocentní rozdíl uvádí statistika také v případě Itálie, Chorvatska, Lucemburska, Rumunska a Belgie.

Na druhém konci tabulky, tedy s největším rozdílem ve výši platů, skončilo Estonsko (29,9 procenta) před Rakouskem (23 procent), Českem a Německem (21,6 procenta). Od roku 2008 se rozdíl v České republice podle Eurostatu snížil o více než čtyři procenta.

Rozdíly i v typech povolání

Rozdíly ovšem nejsou jen ve výši platů, připomněl dnes Eurostat, ale i v typech povolání. Ženy představují téměř polovinu pracovní síly - v roce 2013 jich bylo 46 procent všech zaměstnanců. Mezi manažery firem jich však byla napříč Evropskou unií jen třetina, naopak v celoevropském průměru dvě třetiny administrativních sil a pozic ve službách obsazovaly ženy.

V Česku a v Irsku byl přitom z celé EU tento poměr nejvyšší: Irové měli úřednic 80 procent, v České republice jich bylo 79 procent.

Ve stejném roce také každá třetí žena pracovala jen na částečný úvazek, z mužů byl takto zaměstnán ani ne každý desátý.


Čtěte také:

ČNB chladí mzdová očekávání, platy výrazněji vzrostou až za rok

Vládní strany se dál přou o platy

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy aktualizováno

Český telekomunikační úřad vyměřil operátorovi O2 pokutu 4,5 milionu korun za automatické obnovování objemu dat zákazníkům i bez jejich výslovného souhlasu. Dodatečná data přitom… více

Mobilní web