Česko je příliš závislé na Číně, vůči krizi je nejzranitelnější z Visegrádu | E15.cz

Česko je příliš závislé na Číně, vůči krizi je nejzranitelnější z Visegrádu

Česko je příliš závislé na Číně, vůči krizi je nejzranitelnější z Visegrádu
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Škoda Auto

ČTK

Česká ekonomika je ze zemí Visegrádské čtyřky vůči ekonomickým problémům Číny nejvíce zranitelná. Se započtením nepřímých vývozů exportují české firmy do Číny více než dvojnásobek toho, co uvádějí statistiky. Vyplývá to z analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Zatímco přímé exporty do Číny činily loni 42,3 miliardy korun, se započtením reexportů přes Německo Česko vyváží do Číny za více než 90 miliard korun. Zatímco Polsko a Maďarsko reexportuje přes Německo přibližně polovinu ze svého přímého exportu, ČR rekordních 119 procent.

„Není třeba propadat panice, ale je zřejmé, že střednědobé ambice nekonečného růstu exportů do Číny se začínají stávat utopií. Bude-li čínská krize pokračovat, přímý dopad na naše podnikatele nemusí být tak velký, nicméně krize nás může daleko více zasáhnout přes naše vývozy do Německa,“ sdělil předseda asociace Karel Havlíček.

Podle analýzy také dochází k prodlužování doby inkasa od čínských odběratelů. Zatímco před pěti lety to bylo 71 dní, dnes je průměrná doba inkasa pohledávek 90 dní, což podle asociace komplikuje život hlavně malým a středním firmám.

Potenciál v cestovním ruchu a vzdělávání

Velké šance naopak vidí analýza v cestovním ruchu z Číny a také ve vzdělávání. Zatímco celkem ve světě studuje v současné době 459 tisíc zahraničních studentů z Číny, přičemž ve Velké Británii je to 87 tisíc čínských studentů a například v Nizozemsku přes 6000 studentů, v ČR je to pouhých 200 studentů.

Počet čínských turistů v Česku roste
I přes současné problémy čínské ekonomiky počet čínských turistů v Česku významně roste. Jak uvádí Asociace malých a středních podniků a živnostníků, jen za posledních šest měsíců došlo k nárůstu o 47 procent. Podle zprávy je tak reálné, že tento rok Česko navštíví 300 tisíc čínských turistů. Průměrná útrata 21 tisíc korun na jednoho čínského turistu je pak velkou příležitostí pro firmy v turistickém ruchu a pohostinství, tvrdí Asociace.

„Je to naše velká ostuda. Čínští studenti mají o studium u nás velký zájem. Nejenže je to pro ně levnější než v západní Evropě, ale vysoce respektují i náš vzdělávací systém. Stát musí ale rychle přehodnotit komplikovaný vízový režim a musí začít být aktivní i na marketingové úrovni v jednotlivých čínských regionech,“ dodal Havlíček.

Čínští turisté objevili Česko, poprvé zde utrácejí víc než Rusové

V současnosti je pro Česko Čína 18. největším exportním trhem. Ve vzájemné obchodní výměně dosud významně převažuje dovoz čínského zboží do ČR. Český dovoz z Číny loni meziročně stoupl o 11,5 procenta na zhruba 13 miliard eur (354 miliard korun).

Problémy v Číně
Čína je druhou největší ekonomikou světa po Spojených státech. V poslední době se potýká se zpomalováním hospodářského růstu, i tak ale roste výrazně rychleji než vyspělé země. Hrubý domácí produkt Číny loni vzrostl o 7,4 procenta, což představuje nejpomalejší tempo za posledních 24 let. V první polovině letošního roku růst zpomalil na sedm procent.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!