Česko má rozpočet na příští rok, podepsal ho prezident | E15.cz

Česko má rozpočet na příští rok, podepsal ho prezident

19. prosince 2016 • 17:56

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal státní rozpočet na příští rok. Schválený rozpočet počítá se schodkem 60 miliard korun, což je proti letošku o deset miliard korun méně. 

Na twitteru o tom informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) však už při schvalování ve Sněmovně řekl, že očekává lepší výsledek hospodaření.

Celkové příjmy rozpočtu představují 1249,3 miliardy korun a výdaje 1309,3 miliardy korun. ČR měla přebytkový státní rozpočet v prvních třech letech své samostatné existence. Nejvíce v roce 1994, kdy byl přebytek 10,4 miliardy korun.

Rozpočet počítá mimo jiné s růstem platů učitelů a zdravotníků, zvýšením odvodů za státní pojištěnce do zdravotnictví a s růstem důchodů. Poslanci v něm při závěrečném schalování přidali například peníze na platy akademických a výzkumných pracovníků na vysokých školách nebo na sociální služby.

EET dopadla i na čajovny. Náklady minimální, přínosy žádné a práce navíc, zní z provozoven

Zeman před schválením rozpočtu ve Sněmovně řekl, že by hledal úspory v dotacích na obnovitelné zdroje energie a v některých sociálních dávkách. Podle jeho přesvědčení má být v době hospodářského rozpočet přebytkový, v časech krize schodkový.

Rozpočet podle ministra financí sleduje strategii postupného snižování schodku, podporuje růst ekonomiky i spotřebu domácností. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) pomůže rozpočet zajistit další období prosperity, hospodářského růstu a nízké nezaměstnanosti. Opozice rozpočet kritizovala, pravici se například nelíbilo přibírání dalších zaměstnanců státu, kritizovala také údajně nízké výdaje na investice.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!