Česko se v životní úrovni opět vzdálilo západní Evropě

Do nejbohatší Evropy mají Češi po loňském výkonu hospodářství opět dále. Podle odhadů makroekonomů rok 2013 prohloubil zaostávání životní úrovně Česka ve srovnání s průměrem celé Evropské unie. Od okamžiku vstupu země do evropského společenství se tak stane už potřetí.

 ilustrační foto
12.2.2014 6:38   |  

Česko prý držel při zemi hlavně spořivý stát. Politici se totiž rozhodli šetřit v tom nejméně příhodném okamžiku. Do loňského skóre však promluvila i česká národní vlastnost, pesimismus.

„Pauzu v konvergenci (přibližování) způsobila fiskální restrikce a pokles důvěry domácností a podniků,“ uvádí hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Výsledkem byl o poznání hlubší pokles domácí ekonomiky ve srovnání s průměrem unie. Zatímco loňský rok uzavřely ekonomiky osmadvacítky podle odhadů Evropské komise v průměru na nule, český HDP se zřejmě o více než procento propadne.

Návrat do roku 2006

Země se v procesu dohánění Evropy vrací do roku 2006. Nůžky mezi Českem a zbytkem Evropy znovu rozevřela hospodářská krize. Ačkoli recese brala všem, Česku vzala více. Zatímco se tak Češi v předkrizovém roce 2007 s 83 procenty životní úrovně EU hřáli na evropském zápraží, během pěti let recese se i upadající Evropa Česku dále vzdálila. Ke konci roku 2012 si tak Češi žili na 81 procentech evropského průměru. V devadesátých letech vypadala rychlost dohánění Západu mnohem nadějněji: v roce 1996 bylo Česko na 79 procentech průměru EU. Ten se přitom v čase snížil přijetím východoevropských zemí do unie.

Další promarněný rok v přibližování k životní euroúrovni není v české historii výjimkou. Za dobu členství v EU se země podle Eurostatu posunula k unii ve výstupu ekonomiky na obyvatele o pouhé tři procentní body. Česko se tak za poslední dekádu stalo z hlediska tempa přibližování k unijnímu průměru nejméně úspěšnou postkomunistickou zemí ve střední Evropě.

„Za minulé roky Česko významně ztratilo proti bohatým zemím, jako je Německo a Rakousko, i chudším zemím typu Slovenska a Polska,“ uvádí Luděk Niedermayer z Deloitte.

Proces přibližování se Západu se v Česku v uplynulých sedmi letech prakticky zastavil. „Důvodem je zejména průmyslový charakter české ekonomiky, která reagovala výrazně negativně na světovou hospodářskou krizi a propad poptávky v EU. Ne zcela vhodná hospodářská politika tento propad podpořila,“ uvádí Václav Brožka z Raiffeisenbank. Svou roli sehrál i český pesimismus podepsaný pod nechutí utrácet. Podle Gallupova výzkumného ústavu byli v roce 2012 v Evropě pesimističtější už jen Řekové a Švýcaři.

O vyhlídkách konvergence k unii hovoří experti střízlivě. České ekonomice podle nich chybí investiční stimul zejména ze strany veřejných financí, problémem je ale i samotné domácí ekonomické klima. „Je namístě si klást otázku, zda se ze současné úrovně česká ekonomika s našimi politiky a našimi institucemi přiblížit EU ještě vůbec dokáže,“ dodává Brožka.


Čtěte také:

Švejnar: Rozpad eurozóny by Čechům výrazně snížil životní úroveň

Hospodářská situace Česka je špatná, myslí si většina Čechů

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Stavební společnost Skanska Česká republika a Slovensko postaví 14,4 kilometru dlouhý úsek dálnice D1 na východním Slovensku poblíž Košic. Hodnota stavby je 5,3 miliardy korun.… více

Mobilní web