Česko uspělo v arbitráži o pět miliard korun | E15.cz

Česko uspělo v arbitráži o pět miliard korun

Česko uspělo v arbitráži o pět miliard korun
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Česká republika vyhrála arbitráž o pět miliard korun, které požadoval švýcarský investor Konsortium Oeconomicus. Informovalo o tom ministerstvo financí. Podle úřadu jde v krátké době o druhou arbitráž, kdy Česká republika uspěla. Naposledy to byl spor George Nepolsky proti České republice.

„Arbitrážní tribunál vyhověl našemu návrhu, ukončil celé řízení, a tím se nám podařilo odvrátit hrozbu pro peníze daňových poplatníků ve výši téměř pět miliard korun. Tribunál nám navíc přiznal plnou náhradu nákladů řízení,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Jádrem sporu bylo podle mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba vystavení pětimiliardové garance ze strany ministerstva životního prostředí, respektive Státního fondu životního prostředí, na výstavbu spalovny odpadů v Mladé Boleslavi. Po definitivním zmaření projektu kvůli bankrotu společnosti její majitelé vůči Česku uplatňovali proplacení garancí. „Je to další případ, kdy zahraniční investor ze svého obchodního neúspěchu viní Českou republiku a kdy se ministerstvu financí podařilo v arbitráži vyhrát,“ uvedl Jakob.

České zájmy v solárních arbitrážích budou hájit zahraniční právníci

Náklady české strany byly osm milionů korun a budou jí podle Jakoba uhrazeny. ČR zastupoval právní tým, který vedla Karolína Horáková z advokátní kanceláře Weil, Gotshal & Manges.

Stát nyní čelí více než desítce arbitráží na základě smluv o ochraně investic. Aktuálně probíhají dvě arbitráže. Ve sporech jde o desítky miliard korun. Vedle toho ČR rovněž čelí různým podáním souvisejícím s investicemi do fotovoltaických elektráren. U těchto sporů byla zahájena smírná jednání a zatím nebyly vyčísleny nároky.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!