Česko získalo v pololetí z EU o 56 miliard korun více, než zaplatilo

Česká republika v pololetí získala z rozpočtu Evropské unie o 56,4 miliardy korun více, než do něj odvedla. To je za pololetí vůbec nejvyšší suma od vstupu země do EU v roce 2004. O rok dříve byla takzvaná čistá pozice Česka necelých 15 miliard korun. Za pozitivní bilancí stojí podle ministerstva financí (MF) především příjmy ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti.

Ministerstvo financí
23.7.2014 12:54   |  

Česko v pololetí obdrželo z unijního rozpočtu přes 83 miliard korun a odvedlo do něj necelých 27 miliard korun. Země tak zůstala stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU.

Hlavním důvodem růstu byly podle MF příjmy ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti. Na politiku soudržnosti ČR za první pololetí letošního roku obdržela 52,8 miliardy korun, příjmy ze Společné zemědělské politiky činily 30,4 miliardy korun.

Celkově od vstupu do EU v květnu 2004 tak ČR zaplatila do rozpočtu EU 369,6 miliardy korun a získala z něj 759,4 miliardy korun. Celkově tak Česko dosud získalo z EU o 389,8 miliardy korun více, než do něj odvedlo.

vývoj čisté pozice ČR vůči EU


Čtěte také:

Brusel má 88 výhrad k tomu, jak Češi chtějí čerpat dotace

Potíže v čerpání dotací z Bruselu trvají. Česko může přijít o 76 miliard

Čistá pozice České republiky po stupu do EU

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

USA v kosmickém výzkumu nedoženeme, přiznala Moskva. Pak výrok vzala zpět

USA v kosmickém výzkumu nedoženeme, přiznala Moskva. Pak výrok vzala zpět Fotogalerie

Překvapivě chmurné vyhlídky ruské kosmonautiky na schůzi ministerstva průmyslu v Moskvě prezentoval vicepremiér Dmitrij Rogozin, který ve vládě odpovídá za vesmírný program. I… více

Komerční prezentace
Mobilní web