Česko zůstává 42. nejsvobodnější ze 157 ekonomik světa | E15.cz

Česko zůstává 42. nejsvobodnější ze 157 ekonomik světa

Česko zůstává 42. nejsvobodnější ze 157 ekonomik světa
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomeš, E15

ČTK

Česko je stejně jako loni 42. ekonomicky nejsvobodnější zemí ze 157 sledovaných států světa. Vyplývá to ze zveřejněného žebříčku "Economic Freedom of the World Index" (index ekonomické svobody) kanadského institutu Fraser. O výsledcích dnes informovalo Centrum ekonomických a tržních analýz, které se na analýzách rovněž podílí. Nejsvobodnější zemí světa je podle žebříčku tradičně Hongkong, naopak nejméně svobodná je Venezuela.

„Česká republika přešlapuje na místě. O revolučních opatřeních zásadně zvyšujících ekonomickou svobodu se bohužel jen hovoří. Skutečně špatně jsme na tom v oblasti nadměrné regulace podnikání, projevující se zejména ve vysoké míře byrokracie při zakládání firem a zbytečných administrativních nárocích na podnikatele snižující flexibilitu na trhu práce,“ uvedl Aleš Rod z Centra ekonomických a tržních analýz. Problém představuje podle něj i justice.

Hlavní ekonom společnosti Roklen Lukáš Kovanda uvedl, že Česká republika má na to, aby se v žebříčku umístila mnohem výše. Dopouští se však podle něj řady omylů. „Například podnikatele mnohdy stále stát spatřuje spíše jako 'parazita' než jako potenciálního inovátora a zásadního přispěvatele k hospodářskému rozkvětu,“ uvedl.

Slovensko si v indexu pohoršilo ze 45. pozice na 47. místo, kde je společně s Polskem. V první desítce ekonomicky nejsvobodnějších zemí je z evropských zemí Švýcarsko na čtvrtém místě, ze zemí EU Irsko na osmém místě a Velká Británie na desátém místě. USA se umístily na 16. místě.

Index se zveřejňuje od roku 1996. Dnes zveřejněné údaje vycházejí z dat roku 2013. Zpoždění je způsobeno tím, že je nutné počkat na údaje ze 157 zemí světa. Index se skládá z pěti ukazatelů, které se týkají velikosti státního sektoru, úrovně právního státu, mezinárodního obchodu nebo celkové regulace. Dalším faktorem je měnové prostředí dané země a inflační prostředí.

Vybrané výsledky Indexu ekonomické svobody 2015
1. Hongkong
2. Singapur
3. Nový Zéland
4. Švýcarsko
5. Spojené arabské emiráty
6. Mauritius
10. Spojené království
16. Spojené státy americké
29. Německo
42. Česká republika

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!