Český zelený fond? Rozhodne se v Bruselu | E15.cz

Český zelený fond? Rozhodne se v Bruselu

Český zelený fond? Rozhodne se v Bruselu
Tomáš Chalupa
• 
ZDROJ: čtk
21. května 2012 • 07:35
Bitva o budoucnost fondu, který bude mít na starosti investice do českého životního prostředí, se navzdory očekáváním nerozhodne v boji mezi ministerstvy financí a životního prostředí, ale v Bruselu.

Záleží totiž na tom, kolik evropských peněz pro tyto účely bude Česko v příštích letech čerpat. „Podle toho, co získáme, bude nastaven fond,“ řekl deníku E15 ministr životního prostředí Tomáš Chalupa o budoucnosti dnešního Státního fondu životního prostředí. Podle některých dřívějších dohadů mohl tento fond úplně zaniknout, podle jiných by se ale měl transformovat v instituci, která by připomínala zelenou banku.

Čtěte také:

Nečas v. Kalousek: kdo může za špatné čerpání z fondů EU?

Chalupa – tvář, kterou ODS potřebuje

Česko nemůže čerpat miliardy na ekologické projekty

Mezi úřady Miroslava Kalouska a Tomáše Chalupy nyní panuje shoda v tom, že kupříkladu výnosy z aukcí evropských emisních povolenek od roku 2013 půjdou z poloviny právě na životní prostředí. Celý systém povolenek je ovšem v krizi, evropské instituce se ji snaží řešit a není jisté, jaký bude výsledek.

Další neznámou je to, jak vysoké budou příjmy z evropských strukturálních fondů pro české životní prostředí v novém období od roku 2014. Právě tyto dva zdroje peněz jsou podle Chalupy pro budoucnost fondu klíčové. „Národní projekty dnes totiž představují jen zlomek celkového objemu financí,“ uvedl ministr.

V ideálním případě by Česko mohlo také pro období do roku 2020 získat finance v řádu desítek miliard korun. Pak by existence fondu, který se stará o efektivní využití těchto peněz, stále dávala ekonomický smysl.

V případě investic do zateplování budov je podle Chalupy nutné rozlišovat mezi veřejnými a soukromými. Ministr nehodlá zvyšovat veřejný dluh tím, že by třeba půjčkami zatížil obce. V případě veřejných budov se nicméně počítá s takzvanými EPC kontrakty, kdy se náklady na snižování energetické náročnosti budov splácejí právě až z budoucích úspor. Chalupa zdůrazňuje, že se to netýká vládních sídel, ale budov v obcích, škol či nemocnic.

Autor: Jan Žižka
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!