Čeští bankéři omezují nákupy vládních dluhopisů kvůli záporným výnosům

Domácí banky přestávají být vděčnými konzumenty dluhopisů české vlády. Jen během loňského roku klesl objem vládních bondů v jejich majetku bezmála o šest procent, čeští bankéři tím zareagovali na pád výnosů z těchto investic. Štafetový kolík zájemců o český dluh převzali zahraniční hráči, jejich dluhové državy v Česku narostly během loňska takřka o polovinu.

Ilustrační foto
6.1.2016 6:25   |  

„Komerční banka nakoupila v roce 2015 české státní dluhopisy za necelé čtyři miliardy korun, což je nejmenší investice do této třídy aktiv za posledních pět let,“ uvádí mluvčí banky Pavel Zúbek. Ještě v roce 2011 přitom banka nakoupila české vládní bondy za třináct miliard korun.

„Banka v současnosti využívá spíše jiné možnosti investování rezervní likvidity, například úložky u ČNB,“ říká i Tomáš Zavoral z Raiffeisenbank. Po splatnosti dříve nakoupených bondů totiž banky svou investici často už loni neobnovily, a objem českého dluhu v jejich majetku tak klesl. Zatímco ještě koncem roku 2014 držely domácí peněžní ústavy vládní bondy za 610 miliard korun, loni koncem listopadu už to bylo podle statistik ministerstva financí o 35 miliard méně.

České banky ustupují z pozic ve prospěch zahraničních investorů. Ti ještě koncem roku 2014 vlastnili kolem čtrnácti procent dluhopisů vydaných českým státem, o rok později už to byla více než pětina. „Až ČNB opustí svůj kurzový závazek, lze očekávat postupné posílení koruny a tím i profit pro zahraniční investory při zpětné konverzi korunových dluhopisů do eur,“ naráží na spekulativní motivy přespolních hráčů analytik poradenské společnosti Moody’s Tomáš Holinka.

Přebytek peněz mezitím ukládají domácí bankéři raději u centrální banky. Vklady obchodních bank u ČNB loni vzrostly o 200 miliard, a to na historické maximum poblíž bilionu korun. Důvodem je zisk, zatímco výnos vládních bondů je mnohdy záporný, centrální banka peníze zúročí 0,05 procenta ročně.


Čtěte také:

Analytici: České dluhopisy budou mít záporný výnos i příští rok

Cizina se pere o české bondy

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Lékařská komora prohrála, Číňané mohou dál léčit Čechy

Lékařská komora prohrála, Číňané mohou dál léčit Čechy

Čínští lékaři mohou dál působit ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, a to na základě výjimky ministerstva zdravotnictví. Tradiční čínská medicína se tak dál bude prosazovat v… více

Mobilní web