Chmurné vyhlídky na trhu práce - firmy budou spíše propouštět

Mnohé české firmy se na začátku příštího roku chystají propouštět. Snižovat počet zaměstnanců se v prvním čtvrtletí příštího roku chystá devět procent firem, nabírat jen pět procent. Zjistila to pracovní agentura Manpower, která oslovila 750 zaměstnavatelů působících v Česku.

 ilustrační foto
13.12.2011 12:12   |  

Nejvíce zaměstnanců se v prvním kvartálu příštího roku zbaví podniky ve zpracovatelském průmyslu, který je pro exportně orientované Česko zásadní. V tomto odvětví, kam spadá například hutnictví, strojírenství, chemický nebo textilní průmysl, se chystá propouštět 8 procent firem. Oproti minulému kvartálu je to pokles o 18 procent.

Nabírat se chystají jen firmy podnikající v zemědělství (12 procent z nich), což ovšem souvisí s každoroční přípravou na jaro. Čeští zaměstnavatelé v tomto průzkumu odpovídali na dotaz: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí?“

Propouštět chce devět procent firem, nabírat pět procent, vyčkávat 85 procent – z toho vychází čistý negativní index trhu práce minus čtyři procenta. „To číslo je mnohem pesimističtější, než jsme předpokládali,“ komentovala výsledky generální ředitelka Manpower ČR Jaroslava Rezlerová. V porovnání s předchozím čtvrtletím je index o pět procent nižší.

Česko mezi pesimisty

V globálním srovnání patří Česko s minus čtyřmi procenty mezi pesimisty. Masově nabírat pracovní síly se naopak chystají firmy v Indii (41 procent firem), Brazílii (33), Panamě (24) nebo na Tchaj-wanu (23). Pozitivní očekávání má i Čína – přijímat tu chce 17 procent firem. Pozitivní je i Německo, do kterého míří velká část českého exportu – má index +14 procent.

Nejhůře dopadly státy postižené dluhovou krizí: Řecko (-18), Itálie (-8), Irsko (-5) a Španělsko (-8), ke kterým se nově přidalo Maďarsko (-14).

Porovnání dle odvětví v rámci ČR

Autor: Petr Horký

Komentáře

Čtěte také

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Rozuzlení soutěže na poskytování telekomunikačních služeb pro více než 66 tisíc zaměstnanců ministerstva vnitra se oddaluje. Proti jejím podmínkám totiž podali námitky dva zájemci… více

Mobilní web