Cizince v Česku ohrožuje chudoba nejméně z celé Evropské unie

Cizinci žijící v Česku patří mezi nejméně ohrožené chudobou a sociálním vyloučením ve srovnání s ostatními státy Evropské unie. Tuzemsko navíc vykazuje nejmenší rozdíl mezi mírou ohrožení občanů a migrantů. Větší riziko je přitom u unijních občanů než migrantů ze zemí vně osmadvacítky. Evropský trend je přitom naprosto opačný, ukazují údaje statistického úřadu Eurostat.

Cizinci čekající na zkoušku z českého jazyka na chodbě obchodní akademie v Hradci Králové
15.1.2016 16:30   |  

Konkrétně je podle dat v Česku ohroženo chudobou zhruba 14 procent občanů a jen necelých 18 procent cizinců z třetích zemí. Obě skupiny tak dělí méně než čtyři procentní body, což je výrazně nejméně z celé osmadvacítky. Za tuzemskem následuje až Malta s rozdílem třinácti procentních bodů. V případě občanů Evropské unie hrozí chudoba a sociální vyloučení zhruba jedné čtvrtině. To je ale i tak méně než unijní průměr, který dosahuje třiceti procent.

Rozdíly v ohrožení chudobou v EU mezi domácím obyvatelstvem a cizinci

Žlutě jsou označeny rozdíly mezi občany a cizinci z EU, modře mezi občany a cizinci mimo EU; Zdroj: Eurostat

Podle migračních odborníků za tím stojí například vysoké minimální limity příjmu cizinců pro udělené povolení k pobytu a obecně striktní legislativa v přístupu na pracovní trh. Naopak v posledních letech výrazně vzrostl počet migrantů z chudších zemí EU jako například Rumunsko nebo Bulharsko.

Zatímco počet nízce kvalifikovaných migrantů ze třetích zemí klesl ze 70 tisíc v roce 2008 na předloňských 24 tisíc. Občanů EU naopak přibylo z 24 na padesát tisíc. Celkově loni ministerstvo práce evidovalo zhruba 300 tisíc zahraničních pracovníků. V Česku žije zhruba 460 tisíc lidí se zahraničním původem.


Čtěte také:

Příjmy cizinců ze třetích zemí předčí v Česku platy místních

Analýza: Podnikající cizinci dosahují zisku častěji než Češi

Markéta Žižková Autor: Markéta Žižková redaktorka deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web