ČNB chladí mzdová očekávání, platy výrazněji vzrostou až za rok

Letošní růst českých mezd nebude zdaleka tak horký, jak se zdálo ještě v závěru loňského roku. Hovoří o tom Zpráva o inflaci České národní banky (ČNB). Úředníci v ní počítají s tím, že zaměstnanci v soukromé sféře si přilepší o 2,5 procenta. To je o třetinu méně, než banka čekala ještě koncem ledna.

ČNB
17.2.2015 6:13   |  

ČNB za poslední tři měsíce přepsala svůj odhad růstu mezd pro letošní rok už podruhé. V polovině listopadu totiž centrální bankéři tvrdili, že výplatnice letos zbytní dokonce o 4,9 procenta. Experti tehdy poukazovali, že odhad je nerealisticky vysoko. Ve své únorové prognóze se bankéři takřka shodli s trhem. „Letos očekáváme nominální růst mezd okolo 2,5 procenta.

Inflace pro letošní rok je na mnohem nižších hodnotách, lze tedy očekávat i reálný nárůst mezd,“ uvedl Daniel Soukup z auditorské firmy PwC. Obdobné signály zatím zaznívají i z řad odborářů. Dosavadní výsledky kolektivních vyjednávání míří podle zástupců svazu Kovo a Stavba mezi dvě a 2,5 procenta.

Nejvíce si polepší nepodnikatelská sféra

„Firmy jsou však při zvyšování mezd velmi zdrženlivé a za situace, kdy budoucí růst ekonomiky není vůbec jistý, se brání zvyšovat základní mzdy,“ upozornil Jan Halbrštádz personální agentury Manpower Group.

Experti spatřují největší růstový tenciál v případě mezd zaměstnanců výrobních firem, služeb, chemie či zdravotnictví. „Stagnaci nebo minimální změny očekáváme ve financích a pojišťovnictví, zemědělství,realitách, stavebnictví a těžkém průmyslu, energetice, či výrobě energií,“ míní David Petrů z personální agentury Hill International.

Podle ČNB růst mezd výrazněji zrychlí v příštím roce a privátní sféra zaměstnancům přidá 3,8 procenta. Mnohem rychleji mají letos růst mzdy v nepodnikatelské sféře. Úřednictvo si podle odhadů letos přilepší o 3,7 procenta, veřejná sféra tak proti soukromé získá nejvíce za posledních pět let.


Čtěte také:

Ve zdravotnictví a sociální oblasti porostou platy. Nejvýš o pět procent

Středula: Minimální mzda by měla růst až o tisíc korun

České dráhy se dohodly s odbory, mzdy zvýší o necelá tři procenta

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Dalík dostal za korupci při nákupu pandurů čtyři roky

Dalík dostal za korupci při nákupu pandurů čtyři roky

Za korupci při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu si lobbista Marek Dalík odpyká čtyři roky ve vězení. Rozhodl o tom dnes pražský vrchní soud, který o jeden rok… více

Komerční prezentace
Mobilní web