ČNB obhajuje intervence: Lidé mohli přijít o úspory | E15.cz

ČNB obhajuje intervence: Lidé mohli přijít o úspory

ČNB obhajuje intervence: Lidé mohli přijít o úspory
Česká národní banka je připravená intervenovat dlouhodobě (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Tomáš Novák, Euro
12. listopadu 2013 • 13:42
Dlouhodobý pokles cen mohl připravit domácnosti o příjmy a následně i úspory. Uvedla to Česká národní banka (ČNB) v reakci na negativní ohlasy na její devizové intervence, které oslabily korunu a zdražily dovážené zboží. Centrální banka je prý připravená intervenovat dlouhodobě.

„V prvním kroku klesající ceny skutečně znamenají, že si lidé mohou koupit za své příjmy a úspory víc. Nicméně při takzvané deflační spirále se ekonomika dostává do útlumu a firmy musejí propouštět či snižovat mzdy,“ vysvětlil ředitel odboru měnové politiky ČNB Petr Král, proč se centrální banka rozhodla zasáhnout. Lidé i firmy totiž podle něj mohou začít s většími nákupy otálet v očekávání, že ceny klesnou ještě více.

ČNB zahájila devizové intervence ve čtvrtek s cílem oslabit kurz koruny, centrální banka chce kurz držet poblíž 27 korun za euro. Hlavní přínos devizových intervencí vidí ČNB v udržení a tvorbě nových pracovních míst a zabránění ztrátám u hrubého domácího produktu, které by byly mnohem větší než v případě deflace. Celkově má zásah ČNB nastartovat spotřebu, prohlásil před časem viceguvernér centrální banky Vladimír Tomšík.

Doposud se zásah centrální banky projevil na tržbách obchodů s elektronikou, které během víkendu vyskočily o desítky procent. Češi totiž v obavách ze zdražení začali nakupovat ve velkém.

Dražší benzin, elektronika i dovolené. Zásah ČNB zamává s cenami

Intervenci kritizují odbory, podnikatelé i prezident Zeman

Devizové intervence ČNB v posledních dnech kritizovali například odboráři a někteří podnikatelé i ekonomové. Českomoravská konfederace odborových svazů upozornila na to, že intervence pocítí ve zdražení zboží především domácnosti s nízkými a středními příjmy již v dohledné době předvánočních nákupů.

Jak uvedl prezident Miloš Zeman, intervence ještě nikdy nic nevyřešili. „Žádná deflace nehrozí. Inflační hladina se pohybuje v intervalu mezi jedním a dvěma procenty,“ uvedl prezident začátkem týdne. Podotkl, že česká ekonomika pomalu oživuje a inflace při takovém vývoji zpravidla roste.

Kritikou nešetřil ani Zemanův předchůdce v úřadu Václav Klaus. Podle něj je zbytečné strašit deflací, která tuzemské ekonomice nehrozí, a zvyšovat tak ekonomickou nejistotu. „Hrozí jí jedině pokračování už pět chybějícího ekonomického růstu,“ dodal.

S předpokladem ČNB, že slabší kurz rozjede spotřebu domácností, nesouhlasí například analytička Raiffeisenbank Helena Horská. V situaci, kdy se reálné příjmy domácností propadají, bude podle ní ochota podlehnout nákupní horečce malá. „Bez růstu reálných příjmů domácností, spotřeba neporoste, spíše naopak. A která firma v Česku může bez problémů svým zaměstnancům závazně přislíbit růst platů, který vykompenzuje očekáváné zvýšení inflace, když na světových trzích vládne ostrá cenová konkurence,“ dotázala se.

Jak navíc vypočítal deník E15, centrální banka vydělala hned první den svých devizových intervencí kolem 40 miliard korun. Stalo se tak díky prudkému nárůstu hodnoty devizových rezerv banky v korunovém vyjádření.

Centrální banka: Jsme připraveni intervenovat dlouhodobě

Centrální banka dnes označila za mýtus tvrzení, že její rozhodnutí bylo překvapivé a šokující pro podniky a trhy. ČNB sdělila, že je připravena intervenovat dlouho a razantně, jak bude potřeba. Je prý jasné, že ČNB má slovem 'dlouho' na mysli nikoliv týdny a měsíce, ale několik čtvrtletí či dokonce roky. „Číslo 27 Kč/EUR tedy posiluje jistotu o budoucím vývoji kurzu způsobem hodně nebývalým,“ prohlásil ředitel odboru měnové politiky ČNB Petr Král.

Autor: pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!