ČNB snížila úrokové sazby na historické minimum

6.5.2010 13:28   |  

Bankovní rada České národní banky dnes snížila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Základní úroková sazba tak klesla na historicky nejnižší úroveň 0,75 procenta. Analytici přitom očekávali, že ČNB ponechá úrokové sazby beze změny.

Zasedání bankovní rady ČNB se dnes zúčastnilo šest ze sedmi členů bankovní rady. Na jednání chyběla Eva Zamrazilová. Koruna na nečekaný krok ČNB prudce oslabila z 25,92 na aktuálních 26,08 CZK/EUR a analytici neskrývají své překvapení.

Analytik splečnosti Cyrrus Marek Hatlapatka upozorňuje, že v současnosti najdeme jen minimum zemí, kde se úrokové sazby snížily. „Tenhle krok příliš nechápu, podle mě pro něj nebyl žádný důvod. Obzvlášť v posledních dnech, kdy koruna výrazně oslabuje a signály pro ekonomiku jsou poměrně dobré,“ uvedl Hatlapatka.

„Snížení úrokových sazeb při aktuálním dění na světových trzích, které vedlo k oslabení koruny proti euru od poloviny dubna o přibližně čtyři procenta, je skutečně překvapením,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Michak Brožka. Podle něj pro snížení sazeb hovoří slabá spotřeba domácností a nízká aktuální míra inflace.

„Nicméně ekonomika už citelně oživuje a inflace by se na horizontu měnové politiky měla přehoupnout přes dvouprocentní inflační cíl. Se slabší měnou by pak oživení inflace mělo být rychlejší,“ dodal Brožka.

Klíčová sazba ČNB se nyní nachází čtvrt procentního bodu pod klíčovou sazbou Evropské centrální banky. „Česká měna je tak úrokově znevýhodněna, což se v bezprostřední reakci promítlo do oslabení koruny o zhruba deset haléřů na 26,05 Kč/EUR. Centrální banku k tomuto kroku pravděpodobně vedl příznivý inflační výhled,“ uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

Základní úroková sazba ČNB (rozhodnutí rady za poslední rok):

11. 5. 09 25. 6. 09 6. 8. 09 24. 9. 09 5. 11. 09 16. 12. 09 4. 2. 10 25. 3. 10 6. 5. 10
1,50 % 1,50 % 1,25 % 1,25 % 1,25 % 1 % 1 % 1 % 0,75 %

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení. V loňském roce kvůli krizi ovšem toto pravidlo příliš neplatilo a tržní sazby reagovaly na vývoj sazeb ČNB pouze v omezené míře.

Autor: prh

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web