ČSSD žádá další zvýšení minimální mzdy. Svaz průmyslu: Je to populismus

O dalších 1100 korun na celkových jedenáct tisíc by se od ledna měla zvýšit minimální mzda. S návrhem premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky souhlasil Ústřední výkonný výbor strany. Ta bude také dál prosazovat, aby zaměstnanci dostávali náhradu mzdy za první tři dny nemoci. Odbory jsou pro, proti je Svaz průmyslu a dopravy.

Ilustrační foto
22.2.2016 6:19   |  

„Rádi bychom v první polovině letošního roku dospěli ke zvýšení minimální mzdy pro rok 2017. I po sedmadvaceti letech od listopadu 1989 se životní úroveň občanů České republiky od těch na Západě liší. Ta propast je opravdu veliká,“ řekl Sobotka.

Socialisté by životní úroveň zvýšili jak růstem minimální mzdy, tak platů ve veřejném sektoru. „Nejdříve se chceme domluvit v koalici na finančním rámci,“ dodal ministerský předseda. Za nespravedlnost považuje neplacení nemocenské, i v tomto případě ovšem chybí shoda ve vládní formaci.

Na celkových 11 tisíc korun by chtěl premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka zvýšit od ledna minimální mzdu.

ČSSD navrhuje dvě varianty: obnovení výplaty nemocenské v prvních třech dnech nemoci nebo vyhrazením několika dnů na nemoc v rámci dovolené. Českomoravská konfederace odborových svazů návrhy vítá. „Nejnižší cena práce je stále pod hranicí chudoby, což je neakceptovatelné. Jedenáct tisíc je pod závazkem vlády, který je zapsán v jejím programovém prohlášení, takže schválení by mělo být bezproblémové,“ myslí si odborový předák Josef Středula.

Zaměstnavatelé skokové zvýšení minimální mzdy odmítají. „Je to vysloveně populistický předvolební krok. Nemohou o tom rozhodovat jen politici, ale tripartita,“ prohlásil prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Připomněl, že vývoj minimální mzdy firmy požadují řešit parametricky v závislosti na vývoji HDP, inflace a průměrné mzdy.,

Sobotkova vláda zvýšila minimální mzdu už dvakrát na současných 9900 korun. Se snahou obnovit proplácení prvních třech dnů nemoci však narazila sociální demokracie na odpor hnutí ANO a lidovců už v loňském roce na podzim.


Čtěte také:

Dva roky vlády: Česko se k Západu přibližuje pomalu, bilancuje Sobotka

Hospodářská komora žádá tým expertů a pravidla pro minimální mzdu

Odboráři: Ve veřejném sektoru chceme zvýšení platů o deset procent

Pavel Otto Autor: Pavel Otto redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes irácký ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Neupřesnil však, zda je jeho země… více

Mobilní web