CzechInvest: Investiční pobídky dosáhly v prvním pololetí dvou miliard

V prvním pololetí letošního roku získalo příslib investiční pobídky od státu 25 projektů investorů, celková výše pobídek dosáhla 2,08 miliardy korun. Stát tak podpořil investice v objemu 8,9 miliardy korun. Firmy slíbily vytvořit 1877 nových pracovních míst. Vyplývá to z údajů agentury CzechInvest. Loni výše přislíbených investičních pobídek činila 25,5 miliardy korun.

Ilustrační foto
20.7.2015 9:59   |  

Mezi největší podpořené investice letos patří plán na expanzi pardubické společnosti Ronal za 1,7 miliardy korun, počet zaměstnanců se navýší o 110. Strop veřejné podpory je 389 milionů korun. Belgická pekárenská firma La Lorraine investuje v ČR 1,5 miliardy korun. V tomto případě dosáhne pobídka maximálně 269 milionů korun. Ve třech podpořených projektech jde o centra strategických služeb. Investice zde dosahují 321 milionů korun a mají vytvořit 318 nových pracovních míst.


Přečtěte si: CzechInvest letos zprostředkoval investice za 21 miliard


CzechInvest zprostředkoval v letošním prvním pololetí v Česku 49 domácích a zahraničních investic v hodnotě 21 miliard korun. Loni od ledna do června objem investic dosáhl 78 miliard. Letošní investice by měly vytvořit 6507 nových pracovních míst. Loni většina investic směřovala do prvního pololetí, protože se v červenci měnil systém investičních pobídek.

Zvýhodněné průmyslové zóny

Vláda v červenci rozhodla, že zvýhodněné průmyslové zóny, v nichž bude v rámci investičních pobídek možná vyšší podpora na nově vytvořené pracovní místo, vzniknou v Ostravě - Mošnově, v Holešově na Kroměřížsku a v mostecké průmyslové zóně Joseph.

Proti ostatním regionům bude ve zvýhodněných lokalitách vyšší podpora na jedno nově vytvořené pracovní místo, a to až do 300 tisíc korun. Se souhlasem zastupitelstva obce, ve které se průmyslová zóna nachází, bude možné pozemky a stavby na území těchto zón osvobodit od daně z nemovitosti až po dobu pěti let.

Od loňského července je podle rozhodnutí Evropské komise maximální míra veřejné podpory v českých regionech snížena ze 40 na 25 procent. Pobídky jsou formou veřejné podpory sloužící k motivaci zahraničních i tuzemských firem k investicím do nových závodů či do modernizace současných.


Čtěte také:

CzechInvest loni zprostředkoval dvakrát více investic, dosáhly 87 miliard

CzechInvest se kvůli služebnímu zákonu rozdělí na dvě agentury


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Bavorský ministr spravedlnosti Winfried Bausback (CSU) požaduje tvrdší sankce za úmyslné zneužití tísňového volání. Pokud se zjistí úmyslné blokování linky, hrozí viníkovi až tři… více

Mobilní web