Daňové ráje táhnou, počet firem ovládaných ze zahraničí opět stoupl

Počet českých společností, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji, loni stoupl téměř o čtyři procenta na 12 554. Z daňového ráje je aktuálně kontrolováno 3,43 procenta z 366 500 firem registrovaných v Česku. Největší absolutní přírůstek v loňském roce zaznamenal Kypr, USA a Seychely.

Monako
11.2.2013 11:42   |  

Z relativního pohledu byl největší zájem o Bermudské ostrovy, Belize a Seychely. Počet firem s vlastníkem z Nizozemí a Lucemburska oproti tomu klesá. Vyplývá to z průzkumu České kapitálové informační agentury (Čekia).

„Loňský rok se nesl v duchu pokračujícího zájmu podnikatelů o daňovou optimalizaci a zajištění anonymního vlastnictví prostřednictvím zahraničních firem. Mezi evropskými, takzvaným onshore destinacemi, jednoznačně vítězí Kypr (růst o 12 procent), v případě ofshore destinací se největší oblibě těší Seychely (růst o 24 procent),“ uvedla analytička agentury Čekia Petra Štěpánová.

Ve srovnání s předchozími lety panuje zvýšený zájem o ofshore destinace, které se zpravidla využívají k zajištění anonymity, což podle Štěpánové s velkou pravděpodobností souvisí s nejasnou budoucností anonymních akcií v Česku.

K nejoblíbenějším daňovým rájům dlouhodobě patří evropské destinace, zejména Nizozemí, s velkým odstupem následované Kyprem a Lucemburskem.

Zatímco obliba Kypru od roku 2006, kdy Čekia statistiky detailně sleduje, kontinuálně roste, počet společností ovládaných z Nizozemí a Lucemburska v posledních letech klesá. „Počet českých firem s vlastníkem z Nizozemí je aktuálně nejnižší za poslední čtyři roky,“ upozornila Petra Štěpánová.


Čtěte také:

Daňové ráje už pro firmy nejsou, co bývaly

Ilona Švihlíková: Plať daně, kde máš zisky. Matku si měj třeba ve vesmíru


Autor: čap

Komentáře

Čtěte také

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorský premiér Horst Seehofer se po uzavřeném zasedání bavorského zemské vlády distancoval od postoje kancléřky Angely Merkelové k migrační krizi. Kancléřčino "to zvládneme" prý… více

Mobilní web