Důchody se za 25 let zvýšily 7,5krát, reálně ale jen o čtvrtinu

Důchodci v Česku mají v peněžence měsíčně zhruba 7,5krát více peněz, než měli v roce 1989. K dispozici mají v průměru 12 128 korun. Reálně si ale přilepšili jen o necelou čtvrtinu kvůli růstu životních nákladů. Ty se jim totiž za poslední čtvrtletí zvedly víc než šestkrát. Vyplývá to z publikace o vývoji vybraných ukazatelů životní úrovně v ČR mezi lety 1993 a 2013, kterou vydalo ministerstvo práce. Podle údajů jsou na tom senioři a seniorky ale finančně lépe než členové rodin s dětmi.

seniorky
8.11.2014 8:35   |  

V roce 1993 měli důchodci měsíčně k dispozici 2924 korun. Za první čtyři roky po sametové revoluci se jim čistý příjem téměř zdvojnásobil. Do loňska se pak zvedl na 756 procent předlistopadové částky, tedy na 12 128 korun. To je zhruba o 1220 korun víc, než kolik průměrně připadlo na člena domácnosti zaměstnanců s dětmi.

Ceny se proti roku 1989 podle údajů zvýšily víc než pětkrát. S ohledem na zdražování tak senioři a seniorky loni reálně měli o 43 procent vyšší sumu než před listopadem. Ještě výrazněji než spotřební ceny se zvedly životní náklady důchodců a důchodkyň. V roce 1993 byly proti roku 1989 víc než dvojnásobné, loni pak více než šestinásobné. Ve vztahu k životním nákladům by tak příjem v minulém roce ve skutečnosti jen o necelých 23 procent vyšší než před čtvrt stoletím.

Většina příjmů většiny důchodců

V roce 1993 důchod představoval 92 procent příjmu seniorů a seniorek. Čtyři procenta peněz si přivydělali, čtyři procenta měli z majetku, půjček, úspor či úroků. Loni penze tvořila skoro 93 procent příjmů, přivýdělek dvě procenta a přes pět procent vklady, úroky, příjmy z pronájmu či půjčky. V posledních dvou letech závislost na penězích od státu mírně klesla. V letech 2009 až 2011 z důchodu pocházelo 95 procent příjmu.


Čtěte také:

Průměrná mzda stoupla od roku 1989 o polovinu

Státní důchody nás neuživí, přesto si sami nespoříme

Autor: pav

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web