Důvěra v ekonomiku se opět zvýšila

26.7.2010 11:31   |  

(AKTUALIZOVÁNO) Důvěra v tuzemskou ekonomiku se v červenci meziměsíčně zvýšila, souhrnný ukazatel důvěry ve srovnání s červnem vzrostl o 2,4 bodu. Uvedl to dnes Český statistický úřad. Stouply dílčí ukazatele v průmyslu a službách, zatímco se naopak zhoršily ve stavebnictví a obchodě.

Pokračování růstu důvěry však není podle analytiků žádným velkým překvapením v porovnání s vývojem podobných ukazatelů v Evropě. Analytik společnosti Cyrrus Ondřej Moravanský upozorňuje, že největším problémem v hospodaření firem je nízká poptávka. „Tomu odpovídá také to, že firmy neplánují zvyšovat zaměstnanost i když se již několikátý měsíc v řadě zvyšuje využití průmyslových kapacit,“ uvedl Moravanský s tím, že sentiment v českém prostředí tak jako vždy záleží zejména na vývoji ekonomiky mimo Česko.

To potvrzuje i analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek, podle kterého zlepšení důvěry mezi průmyslníky naznačoval jej už červnový vývoj zakázek a odráží především pokračující silnou konjunkturu v německé ekonomice. „Podstatný je ale hlavně náznak dalšího zlepšení podmínek ve službách, které doposavad v oživení za vývojem v průmyslu zaostávaly,“ uvedl Sobíšek s tím, že snížení důvěry v obchodě s vývojem v průmyslu a službách zdánlivě nekoresponduje, není ale třeba ho přeceňovat.

Podle něj však stále postrádá známky oživení stavebnictví, situace se však alespoň stabilizovala. „Vše tedy zatím nasvědčuje tomu, že růst HDP by se měl ve třetím čtvrtletí udržet nad hranicí meziročních dvou procent,“ dodal Sobíšek.

V průmyslu se v červenci hodnocení současné celkové ekonomické situace oproti červnu zvýšilo stejně jako hodnocení celkové poptávky. Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu se v červenci zvýšilo také a dosáhlo 81,9 procenta.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v červenci oproti minulému měsíci výrazně zlepšilo. Celkově se však důvěra ve stavebnictví vlivem nízké poptávky snížila o dva body a je o 1,5 bodu nižší než před rokem.

V odvětví obchodu se v červenci ve srovnání s červnem mírně zvýšilo hodnocení současné ekonomické situace. Celkově se důvěra v obchodě meziměsíčně snížila o 1,7 bodu a v meziročním srovnání je 0,3 bodu vyšší než v červenci 2009.

Autor: Prokop Havel

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web