EET má platit od prosince, plánuje ministerstvo financí

Elektronická evidence tržeb (EET), kterou již schválily obě komory parlamentu a jež čeká jen na podpis prezidenta, by mohla začít fungovat pro ubytovací a stravovací služby od prosince 2016. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. Ta také uvedla, že takzvanou sektorovou daň tato vláda zavádět nebude.

Ilustrační foto
20.3.2016 14:58   |  

Vláda si od elektronické evidence tržeb slibuje omezení daňových úniků a až 18 miliard korun do státní pokladny ročně. Podle pravicové opozice, která chce normu napadnout u Ústavního soudu, návrh zlikviduje řadu živnostníků. Jako první se do evidence zapojí hotely a restaurace.

Do půldruhého roku poté mají být evidovány všechny tržby kromě tržeb řemeslníků, ti se pod zákon dostanou až poté. Podnikatelé budou muset nejpozději při zaplacení zboží nebo služby poslat finanční správě údaje o tržbě a vystaví zákazníkovi účtenku.

Schillerová upozornila, že Česko podporuje všechny body návrhu evropské směrnice, která má omezit 'agresivní daňové plánování' velkých nadnárodních korporací. Věří, že směrnice, o které budou hlasovat členské země EU v polovině dubna, bude schválena. Její zavedení se předpokládá k 1. lednu 2017.

Česká legislativa by podle ní měla být připravena. „Jsme v hodně velkém stupni přípravy, čekáme na definitivní schválení směrnice,“ poznamenala. Směrnice počítá s tím, že mateřské firmy velkých nadnárodních podniků budou muset rozkrýt svou strukturu a hospodaření, aby se zamezilo daňovým únikům.

Ministerstvo financí podle Schillerové již některé kroky učinilo, zavedlo například povinné přílohy k daňovému přiznání daně z příjmu právnických k 1. lednu 2015. V ní společnosti musí rozkrýt veškeré převodní ceny uskutečněné v rámci holdingu. To umožnilo finanční správě zacílit kontroly a přineslo podle odhadu na doměření daně půl miliardy korun. Příloha měla i preventivní účinky, firmy se začaly chovat jinak, podotkla náměstkyně.


Čtěte také:

Překvapení se nekonalo. Senát schválil elektronickou evidenci tržeb

Pavel Páral: Babišova loď vyplouvá. Co přiveze?

Proč nikdo nebrečí kvůli EET (a brečí jen ODS a TOP 09)

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web