Elektřina zdraží maximálně o deset procent

14.10.2010 6:15   |  

Nebezpečí skokového růstu cen elektřiny v příštím roce je zažehnáno. Vláda se včera po mnohahodinové bitvě dohodla, jak prudkému zdražení kvůli boomu fotovoltaických elektráren zabránit. Vyšší výkupní ceny pro výrobce sluneční energie sice už nesrazí, ale zajistí, aby se naplno neprojevily na účtech domácností a firem.

„Nulové řešení je nereálné,“ přiznal premiér Petr Nečas. Po včerejším jednání vlády garantoval pouze to, že zvyšování cen elektřiny nepřekročí desetiprocentní hranici. Původně počítal, že domácnostem zdraží elektřina maximálně o pět a podnikům o sedm procent.

Prudkému růstu cen elektřiny chce vláda čelit mixem tří nástrojů: od příštího roku zavede zvláštní srážkovou daň za elektřinu vyrobenou v solárních elektrárnách, jak si přála ODS. Dalším finančním zdrojem bude výnos z prodeje emisních povolenek, což prosazoval ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vzroste i poplatek za vynětí půdy ze zemědělského fondu, na níž jsou solární panely umístěny.

Konkrétní nastavení všech tří pilířů propočtou do 20. října ministerstva průmyslu a obchodu, financí, životního prostředí a pro místní rozvoj. Vláda musí na kompenzaci získat 12 až 13 miliard korun.

Mluvčí České fotovoltaické průmyslové asociace Jan Hlaváč souhlasí s kompenzací zdražení elektřiny z prodeje emisních povolenek. Zavedení srážkové daně však podle něho může přinést řadu soudních sporů. „Toto opatření mění pravidla v průběhu hry,“ uvedl.

Zavedení zvláštní daně Nečas zdůvodnil tím, že původní záměry podporovat fotovoltaiku počítaly s návratností investic do solárních zařízení kolem 15 let. Náklady na jejich pořízení však v důsledku -boomu klesly a návratnost teď činí jen zhruba sedm let. Přirážková daň a vyšší cena za půdu by měly vrátit celou záležitost mezi mantinely, s nimiž zákonodárce původně počítal.

Pět procent. Ne více. To je maximální míra zdražení elektrické energie pro příští rok podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla. Tuto míru zdražení již před ním označila Hospodářská komora jako nejvyšší únosnou pro tuzemské podniky.

Podle posledních odhadů Energetického regulačního úřadu zhruba ze září mělo přitom příští rok dojít asi ke 12procentnímu zdražení elektřiny pro domácnosti a 17procentnímu pro podniky. Důvod? Prudký rozvoj fotovoltaických elektráren zvýšil příspěvky na výrobu elektřiny z těchto zdrojů. Česká fotovoltaická průmyslová asociace si však myslí, že šlo o zavádějící informace, a rozhodla se kvůli tomu obrátit na Evropskou komisi. Chce nechat propočty energetického úřadu prověřit.

Autor: Jiří Michal

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web