Exekutoři odmítají tlak na ceny svých služeb, chtějí bojkotovat státní zakázky | E15.cz

Exekutoři odmítají tlak na ceny svých služeb, chtějí bojkotovat státní zakázky

Exekutoři odmítají tlak na ceny svých služeb, chtějí bojkotovat státní zakázky
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Vladimír Škarda, E15

ČTK

Exekutorská komora ČR vyzvala soudní exekutory, aby se neúčastnili výběrových řízeních na exekuční činnost u státních institucí, které odmítají za tyto služby zaplatit plné náklady. Tuto praxi podle ní uplatňuje mimo jiné ministerstvo spravedlnosti, do jehož působnosti soudní exekutoři náleží.

Ministerstvo vydalo podle komory svým podřízeným organizacím závaznou ministerskou instrukci, která nařizuje, aby smlouvy se soudními exekutory obsahovaly ustanovení o tom, že exekutor nebude požadovat po oprávněném zálohy na náklady exekuce, úhradu výdajů v případě nemajetnosti dlužníka ani odměnu za provedenou práci. Soudní exekutor tedy v případě nemajetnosti dlužníka nedostane od státních organizací zaplaceny ani prokazatelné náklady řízení.

Konkrétním příkladem je nedávná veřejná soutěž Vězeňské služby ČR na exekuční služby, upozornila komora. Nicméně k podobným praktikám se podle ní uchylují téměř všechny státní organizace včetně Policie ČR, ministerstva práce a sociálních věcí i města a obce. Prezidentka komory Pavla Fučíková v této souvislosti vyzvala ministra spravedlnosti ke změně této praxe.

Absurdní a nespravedlivá praxe

„Je to zcela absurdní, nespravedlivé a pro soudní exekutory neakceptovatelné. Ministr spravedlnosti na jedné straně opakovaně volá po snížení exekučního tarifu a důsledném výběru záloh na náklady řízení, ale interně jím vedený úřad svým podřízeným organizacím instrukcí nařizuje, aby zálohy nevybíraly a neplatily exekutorům náklady marných exekucí,“ uvedla Fučíková.

Soudní exekutor za současné situace podle ní nemá fakticky možnost požadovat na věřiteli složení zálohy na provedení exekuce, protože ta je dobrovolná. Věřitelé, včetně státních institucí, je odmítají platit a dávají si jako podmínku účasti do výběrových řízení nevybírání záloh i neplacení nákladů v případě nemajetnosti dlužníka.

Soudní exekutor přitom nemá možnost, jak majetnost dlužníka ovlivnit. Jakmile je exekutor soudem pověřen, nemůže exekuci sám zastavit, ale musí konat všechny činnosti, jinak by mohl být kárně postihnut, připomněla.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!