Hlášení DPH se týká 471 tisíc subjektů, čtvrtina z nich sídlí v Praze

Podání kontrolního hlášení, tedy nová zákonná povinnost, která vznikla od začátku roku 2016 plátcům daně z přidané hodnoty, se týká téměř 471 tisíc subjektů. Nejpočetnější skupinu plátců DPH tvoří živnostníci a společnosti s ručením omezeným. Čtvrtina plátců DPH má sídlo v Praze. Vyplývá to ze statistik poradenské společnosti Bisnode. Poprvé se kontrolní hlášení bude podávat do 25. února 2016.

Ministr financí Andrej Babiš rozbaluje dárek, který dostal 22. prosince na schůzi Sněmovny v Praze. Poslanci rozhodovali mimo jiné o novelách zákona o DPH proti daňovým únikům.
17.2.2016 13:58   |  

Od 1. ledna 2016 musí 470 928 podnikatelských subjektů každý měsíc vyplnit kontrolní hlášení DPH. „Stát si od institutu kontrolního hlášení slibuje pokles daňových úniků. Podnikatelé naopak tuto povinnost kritizují s tím, že jim přináší zvýšení nákladů a další byrokratickou povinnost. Také se objevují obavy z možného zneužití dat,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Mezi 471 tisíc plátci DPH v Česku jsou se 45 procenty nejvíce zastoupeni živnostníci (212 tisíc), následováni společnostmi s ručením omezeným s necelými 40 procenty (187 tisíc).

Čtvrtina plátců DPH má registrované sídlo v Praze, následují Jihomoravský a Středočeský kraj, kde jich má adresu shodně 11,5 procenta. „Okolí metropolí Prahy a Brna podnikatelům přináší nejvíce příležitostí, a proto jsou zde také koncentrovány podnikatelské subjekty přihlášené k platbě DPH,“ upozornila Štěpánová. Nejmenší podíl plátců DPH má Karlovarský kraj (dvě procenta). Podíl plátců DPH na celkové podnikatelské základně se v jednotlivých krajích ČR pohybuje v intervalu od 12,6 procenta (Karlovarský kraj) až 20,6 procenta (Praha).

Nejvíce plátců DPH v Česku podniká v oblasti zprostředkování velkoobchodu. Na celkovém počtu plátců DPH se podílí sedmi procenty, shodně se čtyřmi procenty následuje stravování, výstavba budov a silniční nákladní doprava.

Zákonnou odpovědnost za nepodání kontrolního hlášení či podání s nedostatky vůči správci daně nese vždy plátce DPH. Záleží pak na smluvním ujednání mezi klientem a účetní firmou, v jakém rozsahu odpovědnost zpracovatel kontrolního hlášení přebírá. „Případné pokuty, penále a jiné škody tedy musí poradenská firma uhradit, pokud za jejich vznik nese smluvní odpovědnost,“ řekl daňový poradce a jednatel společnosti KODAP Vlastimil Sojka.


Čtěte také:

Podnikatele letos čeká hlášení k DPH a nový zákon o zakázkách

Počet nespolehlivých plátců DPH prudce vzrostl, jde o tři a půl tisíce firem

Babišův úřad slíbil podnikatelům dvě zlepšení. Neodstartovalo ani jedno

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu aktualizováno

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes tamní ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Dodal však, že jeho země bude… více

Mobilní web