Úrokové sazby hypoték prorazily v červnu pětiprocentní hranici

21.7.2010 10:39   |  

Úrokové sazby hypotečních úvěrů prolomily magickou pětiprocentní hranici a dál klesají. Výhodný vývoj úrokových sazeb nenechává v klidu ani klienty - objem v červnu poskytnutých hypoték překročil hranici osmi miliard korun a překonal tak výsledky za stejné období roku 2009. Data zveřejnil server Hypoindex.cz

„Úrokové sazby hypoték v letošním horkém létě doslova tají před očima,“ říká doslova červnové hodnocení hypotečního trhu v ČR serveru Hypoindex.cz. V červnu klesla průměrná úroková sazba všech poskytnutých hypoték o další dvě desetiny procentního bodu na 4,92 procenta, čímž se index téměř po třech letech opět „podíval“ pod pětiprocentní hranici.

V meziměsíčním srovnání nejvíce zlevnily hypotéky s fixací na 5 let, jejichž průměrná úroková sazba poklesla o 13 bazických bodů na 4,95 procenta. Klesající tendenci ovšem vykazují všechny fixační varianty včetně hypoték s plovoucí úrokovou sazbou.

Hypoindex začal v červnu nově sledovat také hypotéky s variabilní úrokovou sazbou. Objem hypoték, které si klienti s takovou sazbou od bank vzali vzrostl v uplynulém měsíci na bezmála 7 procent celkového objemu poskytnutých úvěrů. Průměrná výše úrokové sazby hypoték bez fixace v červnu odstarotovala na úrovni 3,78 procenta, přičemž průměrná částka úvěru činila 2 033 106 korun.

Poklesem úrokových sazeb hypoteční banky u klientů podle hodnocení Hypoindexu zabodovaly. Na jejich pobočky v červnu přišlo 4 830 klientů, kteří si sjednali hypotéky v celkové hodnotě 8,219 miliard korun. Meziměsíčně tak vzrostla produkce bank o 13,6 procenta v počtu nově uzavřených úvěrů a o 15,4 procenta v jejich objemu. V porovnání se stejným obdobím loňského roku si banky podruhé za sebou polepšily, i když to bylo o pouhých 1,4 procenta.

V souhrnu za celé první pololetí roku 2010 banky uzavřely 22,5 tisíce hypoték za 37,6 miliard korun a díky velice dobrým výsledkům v závěru pololetí se jim podařilo umazat počáteční ztrátu za stejným obdobím loňského roku. Meziroční ztráta necelých 2,5 miliardy korun znamená v meziročním porovnání pokles 6,2 procenta.

Autor: Pavel Daniel

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web