Úrokové sazby hypoték prorazily v červnu pětiprocentní hranici

21.7.2010 10:39   |  

Úrokové sazby hypotečních úvěrů prolomily magickou pětiprocentní hranici a dál klesají. Výhodný vývoj úrokových sazeb nenechává v klidu ani klienty - objem v červnu poskytnutých hypoték překročil hranici osmi miliard korun a překonal tak výsledky za stejné období roku 2009. Data zveřejnil server Hypoindex.cz

„Úrokové sazby hypoték v letošním horkém létě doslova tají před očima,“ říká doslova červnové hodnocení hypotečního trhu v ČR serveru Hypoindex.cz. V červnu klesla průměrná úroková sazba všech poskytnutých hypoték o další dvě desetiny procentního bodu na 4,92 procenta, čímž se index téměř po třech letech opět „podíval“ pod pětiprocentní hranici.

V meziměsíčním srovnání nejvíce zlevnily hypotéky s fixací na 5 let, jejichž průměrná úroková sazba poklesla o 13 bazických bodů na 4,95 procenta. Klesající tendenci ovšem vykazují všechny fixační varianty včetně hypoték s plovoucí úrokovou sazbou.

Hypoindex začal v červnu nově sledovat také hypotéky s variabilní úrokovou sazbou. Objem hypoték, které si klienti s takovou sazbou od bank vzali vzrostl v uplynulém měsíci na bezmála 7 procent celkového objemu poskytnutých úvěrů. Průměrná výše úrokové sazby hypoték bez fixace v červnu odstarotovala na úrovni 3,78 procenta, přičemž průměrná částka úvěru činila 2 033 106 korun.

Poklesem úrokových sazeb hypoteční banky u klientů podle hodnocení Hypoindexu zabodovaly. Na jejich pobočky v červnu přišlo 4 830 klientů, kteří si sjednali hypotéky v celkové hodnotě 8,219 miliard korun. Meziměsíčně tak vzrostla produkce bank o 13,6 procenta v počtu nově uzavřených úvěrů a o 15,4 procenta v jejich objemu. V porovnání se stejným obdobím loňského roku si banky podruhé za sebou polepšily, i když to bylo o pouhých 1,4 procenta.

V souhrnu za celé první pololetí roku 2010 banky uzavřely 22,5 tisíce hypoték za 37,6 miliard korun a díky velice dobrým výsledkům v závěru pololetí se jim podařilo umazat počáteční ztrátu za stejným obdobím loňského roku. Meziroční ztráta necelých 2,5 miliardy korun znamená v meziročním porovnání pokles 6,2 procenta.

Autor: Pavel Daniel

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web