Insolvenční šikana: počty postižených firem rostou

4.5.2010 7:12   |  

V Česku se rozšiřuje praxe používat insolvenční návrhy k boji s konkurencí. Jen za rok 2009 bylo podáno 9514 insolvenčních návrhů, přičemž pouze u necelých čtyř tisíc případů rozhodly soudy o úpadku. Řada firem se tak ocitla v insolvenčním řízení bezdůvodně. O rok dříve bylo insolvenčních návrhů 5306.

„Nejčastěji jsou tyto šikanózní způsoby využívány ve stavebnictví a v těch odvětvích, která stojí na dlouhodobých a opakujících se vztazích, kde hrozí riziko sporů,“ říká Bohumil Havel z advokátní kanceláře PRK Partners. „Zaznamenali jsme i případ, kdy doba od podání insolvenčního návrhu do jeho zamítnutí soudem trvala jen několik hodin, což je jasná známka jeho smyšlenosti,“ dodává insolvenční správkyně Lucie Sabolová.

Společnosti přitom podle Havla často chybně kalkulují s tím, že podáním insolvenčního návrhu znemožní soupeřům účastnit se výběrových řízení na veřejné zakázky. „Zákon o veřejných zakázkách předpokládá rozhodnutí o úpadku, nikoliv pouhou existenci insolvenčního řízení,“ zdůrazňuje Havel a dodává, že v povědomí podnikatelů stále přetrvávají zvyky, které se naučili ze starého konkurzního zákona, tedy včetně toho, že zahájení insolvenčního řízení je obdobné s prohlášením konkurzu. A potvrzuje to i zástupkyně stavební firmy Kruh Praha, která se ocitla v insolvenčním řízení. „Jsme přesvědčeni, že jde o konkurenční boj, abychom se nemohli ucházet o veřejné zakázky,“ říká zástupkyně firmy, aniž si přeje být jmenována. A její přesvědčení sdílejí i další, především menší stavební firmy. Ty velké přitom již se šikanou v podobě neoprávněných insolvencí mají zkušenosti.

Společnost Geosan dokonce loni v dubnu zažalovala firmu Lavap více než o 12 milionů korun. Náhradu škody bude řešit Nejvyšší soud. „Od té doby však žádný podobný případ neřešíme,“ říká Vlasta Končelová z Geosanu s tím, že hrozba protiúderu ve formě vymáhání náhrady škody ze strany velkých firem zabrala.

A podobnou zkušenost má i developerská firma Central Group ve sporu se společností Šnapka stavby. „Narovnali jsme se mimosoudně a další negativní zkušenost zatím naštěstí nemáme,“ popisuje situaci Jaroslav Janovec z Central Group.

Podle slov Bohumila Havla však existuje řada společností, které se natolik bojí zahájení insolvenčního řízení proti nim, že raději zaplatí, než by v něm zůstaly. „Přitom obranných prostředků existuje celá řada, byť nutno dodat, že žádný z nich nevede k okamžitému ukončení insolvenčního řízení,“ podotýká Havel. Ten firmám doporučuje co možná nejrychlejší komunikaci se soudem, věřiteli i veřejností. „Důležité je deklarovat, že podaný insolvenční návrh je nedůvodný,“ uzavírá Havel.

Autor: Petr Svoboda

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web