Intervence ČNB Česku z recese nejspíš nepomůžou | E15.cz

Intervence ČNB Česku z recese nejspíš nepomůžou

Intervence ČNB Česku z recese nejspíš nepomůžou
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Jan Stuchlík

Česko je v nejdelší recesi od roku 1998. Za třetí čtvrtletí klesl český HDP o 0,3 procenta ve srovnání s předchozími třemi měsíci. Setrvalý pokles začal už před pěti kvartály. Recese však zdaleka není tak drastická jako na přelomu let 2008 a 2009, kdy se HDP propadl o 5,9 procenta.

Zatím se výkon ekonomiky snížil o 1,3 procenta. Nezaměstnanost se od začátku nynější recese skoro nezměnila. Přesto vyhlídky na další měsíce jsou spíše pesimistické. Pokračující šetření domácností, pokles firemních investic i úspory vlády, které za poklesem ekonomiky stojí, se podle analytiků hned tak nezmění. Nikdo zatím neví, jak domácnosti k většímu utrácení v době celkové nejistoty a rostoucích daní povzbudit.

HDP ČRHDP ČRAutor: ČSÚ

Pravděpodobně poslední trumf na povzbuzení ekonomiky má v ruce Česká národní banka, jejíž guvernér Miroslav Singer nevyloučil, že se uchýlí k devizovým intervencím, které mají oslabit kurz koruny: „Uvolněnější politika by mohla být potřeba v příštím roce. Dalším nástrojem by byla intervence.“ Britská banka Barclays odhaduje, že ČNB by mohla začít tlačit na oslabení koruny už letos. Centrální banka je připravena proti koruně intervenovat tak dlouho, dokud vyšší kurz nezačne tlačit na růst inflace. Ta se má podle cíle ČNB pohybovat pod dvěma procenty za rok.

Slabší měna pomůže vývozcům, kterým ovšem kvůli zpomalování klíčových zemí eurozóny klesají zakázky. Automaticky však zdraží dovozy, například benzin a další energie. „Vyšší dovezená inflace bude nejspíš dále tlumit spotřebu domácností,“ varuje před dopadem intervencí Martin Lobotka, analytik České spořitelny. Očekává, že by k nim centrální banka přistoupila teprve, kdyby se koruna dostala dlouhodobě pod 25 korun za euro.

Včera česká měna oslabila po Singerově prohlášení k úrovni 25,60 koruny za euro. Efekt intervencí na růst HDP ovšem nejspíš nebude tak velký, aby ekonomice zásadním způsobem pomohl. „Podle našich simulací, i kdyby koruna byla nad 26 korunami za euro celý rok 2013, efekt na růst HDP by byl kolem 0,3 procentního bodu,“ vysvětluje Lobotka.

Eurozóna balancuje na samé hranici

V letošním třetím čtvrtletí eurozóna sklouzla do recese. HDP klesl o 0,1 procenta ve srovnání s předchozími třemi měsíci. Na pomezí stagnace a recese se měnová unie nachází už nejméně rok a ještě nějakou dobu zde podle analytiků zůstane. Mezičtvrtletní růst Německa zpomalil na 0,2 procenta. Francie naopak proti očekávání zrychlila po poklesu v minulém čtvrtletí na 0,2 procenta. Výkon ekonomiky klesl v Itálii, Španělsku, Portugalsku, Nizozemsku či Maďarsku.

Evropa v recesiEvropa v recesiAutor: eurostat, čsú

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!