Kabinet je pro větší kontrolu úvěrů poskytovaných ČEB | E15.cz

Kabinet je pro větší kontrolu úvěrů poskytovaných ČEB

Kabinet je pro větší kontrolu úvěrů poskytovaných ČEB
8. října 2014 • 11:29
Kontrola ministerstva financí nad dotacemi a úvěry poskytovanými Českou exportní bankou (ČEB) se zřejmě rozšíří. Počítá s tím novela zákona od ministerstva financí, jejíž návrh schválila vláda. Novela by měla být účinná podle návrhu ministerstva od června 2015. Schválit ji musí ještě Parlament a podepsat prezident.

Vedle novely zákona o pojišťování a financování vývozu se státní podporou se zřejmě změní i zákon o bankách, aby úřad mohl po ČEB požadovat více informací k jednotlivým obchodním případům.

Návrh je reakcí na prověrku Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) z roku 2011. Z výsledků kontroly vyplývá, že ČEB neoprávněně poskytla úvěry za 8,2 miliardy korun.

Ztráty na vrub státu

U části úvěrů banka navíc porušila podle NKÚ zákon, a pokud by dlužníci peníze nesplatili, ztráta banky by šla na vrub státu. Banka při rozhodování o úvěrech podle úřadu porušovala vedle zásady obezřetnosti, kterou jí ukládá zákon, také vlastní vnitřní předpisy. Například dozorčí rada banky nedostala na stůl část důležitých materiálů, o kterých měla rozhodovat.

„Navrhovaná změna legislativy zvyšuje transparentnost poskytovaných produktů, umožní ministerstvu financí efektivní kontrolu při poskytování dotace ze státního rozpočtu a potažmo kontrolu úvěrů poskytovaných Českou exportní bankou,“ uvádí důvodová zpráva k novele.

Ustanovení ohledně bankovního tajemství pak podle návrhu umožní vyžádat si libovolné účetní záznamy, věcné podklady a informace k jednotlivým obchodním případům. „Tímto ustanovením je sledován požadavek zajistit působnost ministerstva financí v oblasti kontroly podpořeného financování,“ uvádí materiál.

Autor: ČTK
 

businessinfo.cz

  • Stát shromažďuje příliš mnoho dat, hrozí zneužití, varují poplatníci před kontrolním hlášením
  • Česká firma vyvinula unikátní metodu pomáhající rozkládat plasty, uplatnění najde v Číně
  • Na solárním boomu v Česku vyrostlo množství firem. Teď hledají příležitost v zahraničí
  • Chile: Exportéry láká trh s otevřenou náručí