Kabinet je pro větší kontrolu úvěrů poskytovaných ČEB

Kontrola ministerstva financí nad dotacemi a úvěry poskytovanými Českou exportní bankou (ČEB) se zřejmě rozšíří. Počítá s tím novela zákona od ministerstva financí, jejíž návrh schválila vláda. Novela by měla být účinná podle návrhu ministerstva od června 2015. Schválit ji musí ještě Parlament a podepsat prezident.

 Česká exportní banka
8.10.2014 11:29   |  

Vedle novely zákona o pojišťování a financování vývozu se státní podporou se zřejmě změní i zákon o bankách, aby úřad mohl po ČEB požadovat více informací k jednotlivým obchodním případům.

Návrh je reakcí na prověrku Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) z roku 2011. Z výsledků kontroly vyplývá, že ČEB neoprávněně poskytla úvěry za 8,2 miliardy korun.

Ztráty na vrub státu

U části úvěrů banka navíc porušila podle NKÚ zákon, a pokud by dlužníci peníze nesplatili, ztráta banky by šla na vrub státu. Banka při rozhodování o úvěrech podle úřadu porušovala vedle zásady obezřetnosti, kterou jí ukládá zákon, také vlastní vnitřní předpisy. Například dozorčí rada banky nedostala na stůl část důležitých materiálů, o kterých měla rozhodovat.

„Navrhovaná změna legislativy zvyšuje transparentnost poskytovaných produktů, umožní ministerstvu financí efektivní kontrolu při poskytování dotace ze státního rozpočtu a potažmo kontrolu úvěrů poskytovaných Českou exportní bankou,“ uvádí důvodová zpráva k novele.

Ustanovení ohledně bankovního tajemství pak podle návrhu umožní vyžádat si libovolné účetní záznamy, věcné podklady a informace k jednotlivým obchodním případům. „Tímto ustanovením je sledován požadavek zajistit působnost ministerstva financí v oblasti kontroly podpořeného financování,“ uvádí materiál.


Čtěte také:

Bez podpory státu nemůžeme vyvážet, bojí se exportéři. Žádají vládu o pomoc

CzechTrade podpoří vývozce na osmi nových trzích


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Roboti získávají nervový systém. Vědci je učí cítit bolest a včas reagovat

Roboti získávají nervový systém. Vědci je učí cítit bolest a včas reagovat Video

Naše celé tělo ale i jednoduché organismy jsou vybavené nervovým systémem, který dokáže pomocí různých senzorů (teplo, tlak, zvuk a další) rozpoznat překročení určité kritické… více

Komerční prezentace
Mobilní web