Kabinet je pro větší kontrolu úvěrů poskytovaných ČEB

Kontrola ministerstva financí nad dotacemi a úvěry poskytovanými Českou exportní bankou (ČEB) se zřejmě rozšíří. Počítá s tím novela zákona od ministerstva financí, jejíž návrh schválila vláda. Novela by měla být účinná podle návrhu ministerstva od června 2015. Schválit ji musí ještě Parlament a podepsat prezident.

 Česká exportní banka
8.10.2014 11:29   |  

Vedle novely zákona o pojišťování a financování vývozu se státní podporou se zřejmě změní i zákon o bankách, aby úřad mohl po ČEB požadovat více informací k jednotlivým obchodním případům.

Návrh je reakcí na prověrku Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) z roku 2011. Z výsledků kontroly vyplývá, že ČEB neoprávněně poskytla úvěry za 8,2 miliardy korun.

Ztráty na vrub státu

U části úvěrů banka navíc porušila podle NKÚ zákon, a pokud by dlužníci peníze nesplatili, ztráta banky by šla na vrub státu. Banka při rozhodování o úvěrech podle úřadu porušovala vedle zásady obezřetnosti, kterou jí ukládá zákon, také vlastní vnitřní předpisy. Například dozorčí rada banky nedostala na stůl část důležitých materiálů, o kterých měla rozhodovat.

„Navrhovaná změna legislativy zvyšuje transparentnost poskytovaných produktů, umožní ministerstvu financí efektivní kontrolu při poskytování dotace ze státního rozpočtu a potažmo kontrolu úvěrů poskytovaných Českou exportní bankou,“ uvádí důvodová zpráva k novele.

Ustanovení ohledně bankovního tajemství pak podle návrhu umožní vyžádat si libovolné účetní záznamy, věcné podklady a informace k jednotlivým obchodním případům. „Tímto ustanovením je sledován požadavek zajistit působnost ministerstva financí v oblasti kontroly podpořeného financování,“ uvádí materiál.


Čtěte také:

Bez podpory státu nemůžeme vyvážet, bojí se exportéři. Žádají vládu o pomoc

CzechTrade podpoří vývozce na osmi nových trzích


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

EU prodloužila protiruské sankce, nejméně do ledna 2017

EU prodloužila protiruské sankce, nejméně do ledna 2017 aktualizováno

Evropská unie prodloužila hospodářské sankce vůči Rusku do konce ledna 2017. Hospodářská opatření, omezující především ruský přístup na finanční trhy a zakazující export určitých… více

Komerční prezentace
Mobilní web