Kalousek: Česko by mohlo zvýšit svůj příspěvek do MMF

7.12.2010 15:05   |  

Česko by mohlo za určitých podmínek zvýšit svůj příspěvek do Mezinárodního měnového fondu (MMF). Po jednání ministrů financí EU v Bruselu to řekl český ministr financí Miroslav Kalousek. O možném navýšení příspěvků členských států fondu se spekuluje v souvislosti s krizí v eurozóně, která by v budoucnosti mohla potřebovat více finančních prostředků a MMF by mohl být jedním z případných zdrojů.

Kalousek řekl, že si navýšení příspěvků umí představit, ale jen v případě, že by to nebyla přímá platba. Jedinou možností je vyhrazení devizových rezerv České národní banky, ale centrální banka by s tím musela souhlasit. „Umím si to představit operací, kterou už jsme jednou učinili. To znamená, že došlo k deponování devizových rezerv České národní banky k Mezinárodnímu měnovému fondu, to byla ona miliarda eur,“ uvedl Kalousek.

Připomněl tak situaci z loňského roku, kdy ČNB půjčila MMF jednu miliardu eur (asi 25,1 miliardy korun) na boj s hospodářskou krizí. Částka přitom byla podílem na balíčku jednoho bilionu dolarů, na němž se země G20, tedy největší ekonomiky světa, dohodly v dubnu 2009 v Londýně.

Podle Kalouska pro Česko nejsou podobné příspěvky problémem, protože v podstatě nemají přímý dopad na státní rozpočet. „Tady jsou potom náklady pro státní fiskál pouze v rozdílu úrokové míry mezi tím, když Česká národní banka má ty depozita uložena v tržním prostředí a u Mezinárodního měnového fondu, protože tam je jistý mírný rozdíl v úrocích,“ dodal český ministr financí.

V případě, že by příspěvek měl mít podobu přímé platby, Česko by jej ostře odmítlo. „Kdybychom měli participovat přímou platbou, tak v tuhle chvíli si neumím představit, kde bych ty peníze vzal,“ uvedl Kalousek. Podle něj je nicméně zvýšení příspěvků členských států do MMF jednoznačně lepší řešení krize v eurozóně, než případné vydávání společných evropských dluhopisů, jejichž vznik zatím neúspěšně navrhuje šéf ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker a italský ministr financí Giulio Tremonti.

Komentáře

Čtěte také

Turecké tanky přejely syrskou hranici, chtějí dostat Kurdy za Eufrat

Turecké tanky přejely syrskou hranici, chtějí dostat Kurdy za Eufrat

Turecko dnes ráno zahájilo za podpory letectva mezinárodní koalice ofenzivu proti radikálům z takzvaného Islámského státu (IS) u severosyrského města Džarabulus. Podle… více

Mobilní web