Kalousek uvolní dvě miliardy na růst, část zřejmě na opravu silnic

Ministerstvo financí je připraveno uvolnit dvě miliardy korun na prorůstová opatření, o kterých bude jednat vláda. Uvedl to mluvčí resortu Ondřej Jakob. Podle dnešního vyjádření prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka by peníze měly putovat na opravy silnic a dálnic po dlouhé zimě. Další miliardu přitom ministr Miroslav Kalousek (TOP 09) přislíbil podle Hanáka na "další období". Ministerstvo ovšem uvedlo, že zatím není určeno, na jaký prorůstový program budou peníze využity.

silnice
19.4.2013 17:38   |  

Peníze na dopravní infrastrukturu jsou jedním z 19 bodů, které mají podpořit ekonomický růst a o nichž bude koncem měsíce ještě jednat tripartita.

Uvedené peníze se do seznamu opatření podporující ekonomický růst dostaly z iniciativy ministerstva dopravy, uvedl mluvčí úřadu Tomáš Neřold s tím, že ministerstvo původně žádalo o tři miliardy. Kolik peněz nakonec dopravní resort dostane, bude záležet na rozhodnutí vlády. Podle ministerstva dopravy by tyto peníze měly směřovat na opravu dálnic, rychlostních silnic a silnic první kategorie, které má ve správě stát.

„Není to tak velký objem, ale zaplať pánbůh za ně. Důležité je, aby se to opravdu pohnulo,“ poznamenal Hanák. Důležité podle něj je, aby například co nejrychleji začala oprava dálnice D1 z Prahy do Brna.

Mimořádnými opatřeními se opravy silnic řešily již v minulosti

Ministerstvo financí je podle mluvčího Ondřeje Jakoba dvě miliardy korun na prorůstová opatření připraveno uvolnit. „Zda tímto opatřením budou opravy silnic, či jiné nezbytné výdaje, které bude možno označit jako prorůstové, rozhodne vláda v rámci svých politických a rozpočtových priorit,“ upozornil. Zároveň dodal, že přesně takto informoval ministr financí Miroslav Kalousek sociální partnery na pracovní schůzce tripartity.

Prostřednictvím podobných mimořádných rozpočtových opatření se v minulosti řešily opravy škod po zimě běžně. Kvůli napjatým rozpočtům se ale v posledních dvou letech na mimořádné opravy peníze nenašly, uvedl Neřold. Původně Ředitelství silnic a dálnic počítalo pro letošní rok s opravami komunikací za 4,6 miliardy korun.

S ministry Kalouskem a šéfem resortu průmyslu Martinem Kubou (ODS) má Hanák na konci května či v červnu jednat o otázce podpory obnovitelných zdrojů energií.

Mezi dalšími prorůstovými body, které dnes Hanák zmínil, jsou například možnost stoprocentních odpisů na strojírenská zařízení či připravovaná opatření v dani právnických osob, tedy slevy pro firmy, které se zapojí do programu podpory technického vzdělávání.


• Čtěte také:

Dopravní „peklo“ začíná. Stanjura řidičům: Pokud můžete, D1 se vyhněte

Mimo obec až 110 km/h. Vláda schválila zvýšení rychlosti na některých silnicích

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Turecké tanky přejely syrskou hranici, chtějí dostat Kurdy za Eufrat

Turecké tanky přejely syrskou hranici, chtějí dostat Kurdy za Eufrat

Turecko dnes ráno zahájilo za podpory letectva mezinárodní koalice ofenzivu proti radikálům z takzvaného Islámského státu (IS) u severosyrského města Džarabulus. Podle… více

Mobilní web