Kalouskův tah proti zdražení proudu: peníze z povolenek

12.10.2010 7:16   |  

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) má plán, který by mohl v blízké budoucnosti vyřešit solární průšvih, kvůli němuž má už napřesrok dramaticky stoupnout cena proudu. Hodlá vládě navrhnout, aby stát podnikům „zabavil“ a prodal emisní povolenky, jež měly dostat zdarma.

Získal by tak zhruba devadesát miliard korun. Tyto finance by mohly jít na kompenzace skokového nárůstu cen elektřiny. Ta má kvůli boomu slunečních elektráren podle odhadů Energetického regulačního úřadu v příštím roce podražit o třináct procent pro domácnosti a až o sedmnáct procent pro firmy.

Kalousek je přesvědčen, že takový nárůst cen by výrazně zbrzdil křehký ekonomický růst. „Jsem ministr financí, který chce zabránit velkému ekonomickému průšvihu, jaký by znamenalo zvýšení cen elektřiny v příštím roce, a proto k tomu hledá zdroje. A jediný zdroj, který není z oblasti veřejných rozpočtů, jsou povolenky z Bruselu,“ uvedl včera. S nápadem původně přišli průmyslníci, Kalousek se ho ujal a chce ho prosadit ve vládě. „Je to jediné možné řešení. Je logické v čase a je ospravedlnitelné i morálně,“ říká prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl.

Podle Kalouskových představ by distributoři mohli spotřebitelům účtovat elektřinu bez příspěvku na obnovitelné zdroje. Výpadek jejich příjmů by stát hradil z prodeje povolenek. Ministr svůj plán předloží dnes na poradě ekonomických ministrů, ve středu má o cenách elektřiny jednat vláda. „Kabinetu doporučím, ať se v příštích dvou letech elektřina nezdražuje vůbec,“ konstatoval šéf rezortu financí.

Emisní povolenky by měly v letech 2013 až 2020 zdarma dostávat výrobci elektřiny a tepla, profitovala by zejména elektrárenská firma ČEZ.

Toto privilegium schválila sněmovna vloni na základě společného návrhu Martina Římana (ODS) a Milana Urbana (ČSSD). Narychlo a formou takzvaného přílepku k novele zákona o spotřebních daních. Ostře proti byli zejména Martin Bursík (SZ) a právě Kalousek. „Už tehdy jsem to označil za malý tunel opoziční smlouvy ODS a ČSSD,“ připomněl ministr.

Firmy tehdy přislíbily, že za takto darované peníze budou modernizovat svůj provoz. Pokud by vláda kývla na Kalouskův návrh, mělo by to dopad na náklady a zisk elektrárenských společností. Ty by musely ekologické investice financovat z vlastních zdrojů. Teoreticky by se to mohlo promítnout do ceny tepla.

„V případě vysoce účinných kogeneračních jednotek bych proto byl ochoten uvažovat o výjimkách, respektive přidělení omezeného počtu emisních povolenek zdarma,“ řekl Kalousek. Peníze z povolenek bude český stát inkasovat až po roce 2013, ministr financí však navrhne cestu, jak co nejlaciněji získat peníze dříve. Možností je podle něj celá řada.

Autor: Jana Havligerová

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web