Katastr má novou aplikaci pro smartphony

Přístup ke katastrálním mapám bude opět o něco pohodlnější. Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK) nabízí takzvaných chytrých telefonů zdarma ke stažení vlastní aplikaci, přes níž si mapy můžou přímo v terénu prohlížet.

 smartphone, aplikace
28.5.2013 8:40   |  

„Naše aplikace je první, která používá výhradně mapové produkty úřadu,“ řekl deníku E15 vedoucí oddělení správy geoinformací z ČÚZK Bohumil Vlček. Odpadají tím podle něj problémy, kterým čelily dosavadní komerční aplikace, a to například se skládáním informací z nestejnorodých zdrojů a s různou garancí kvality.

Nadšenými uživateli nové aplikace se stanou mimo jiné realitní makléři. „Mobilní aplikace je dobrým krokem, protože umožní makléřům rychleji ocenit nemovitost přímo v terénu,“ uvedl výkonný ředitel realitní sítě RE/MAX Hanuš Němeček. Podle obchodního ředitele Realitní kanceláře Sting Michala Kresty aplikace umožní lépe odhadnout, jak dlouho bude trvat příprava nemovitosti k prodeji.

Kromě nahlížení do map bude možné přes smartphony vznášet i dotazy na informace z katastru či dotazovat se na přesně zjištěné souřadnice. Aplikace umožní rovněž vyhledávání místa v mapě podle registrů a databází geografických jmen, správního členění a adres. Lidé si budou moci přes mobil vyhledávat rovněž archivní mapy z Ústředního archivu zeměměřictví a katastru, které jsou důležité například při současných církevních restitucích.

Nová služba je k mání pro telefony s nejužívanějšími operačními systémy Android a iOS. Aplikace pro mobily s platformou s operačním systémem Windows Phone 8 je v přípravě.


Čtěte také:

Sněmovna: Katastr má být spolehlivější

Katastr pustí do světa údaje o cenách realit

Vklad, záznam a poznámka nově


Autor: Daniel Nová

Komentáře

Čtěte také

Pokud Praha zakáže vjezd kamionů, uděláme to samé, hrozí Starostové

Pokud Praha zakáže vjezd kamionů, uděláme to samé, hrozí Starostové

Starostové a nezávislí (STAN) nesouhlasí se zákazem vjezdu kamionů delších 12 metrů na území Prahy. Pokud začne platit, některé obce jsou prý připraveny rovněž zakázat vjezd… více

Mobilní web