Konec solárního boomu zchladí ekonomiku

6.12.2010 7:12   |  

Rychlý rozvoj fotovoltaických elektráren, který Česko zažilo v uplynulých dvou letech, sice přidělal starosti vládě, měl však paradoxně pozitivní vliv na ekonomiku. Česká národní banka odhadla, že solární boom loni pozitivně ovlivnil HDP třemi desetinami procenta, letos odhaduje dopad v rozmezí 0,4 až 0,7 procenta. Viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík pro deník E15 uvedl, že konec solárního boomu v příštím roce bude jednou ze složek ochlazení růstu ekonomiky.

„Významný vliv na snížení ekonomického růstu v České republice bude mít odeznění vlivu investic do fotovoltaických elektráren. Boom investic vidíme hlavně ve druhém pololetí letošního roku a je logické očekávat, že od příštího roku tam snížení bude,“ uvedl.

Solární boom totiž výrazně ovlivnil jak zahraniční obchod (dovozy solárních panelů), tak objem investic. Podle ČNB se loni do Česka dovezly fotovoltaické články za 14,8 miliardy korun, letos za osm měsíců za 13,7 miliardy korun. Protože ČNB odhaduje, že většina panelů se dovezla do Česka až ve druhé polovině letošního roku, celkový vliv dovozu solárních panelů na platební bilanci může být letos až šestatřicet miliard korun. Vliv na investice by měl být letos až šedesát miliard korun. Tento vliv se v příštím roce – kvůli zredukování státních podpor fotovoltaiky – výrazně sníží.

Pro letošek centrální banka očekává růst HDP o 2,3 procenta. „Česko zažilo pět mezikvartálních růstů HDP, což znamená, že se ekonomika odrazila ode dna,“ uvedl Tomšík.

V listopadu centrální banka snížila odhad růstu pro příští rok na 1,2 procenta z předchozích 1,8 procenta. Kromě vlivu solárních elektráren se na snížení růstu projeví rozpočtové škrty v Česku a okolních zemích, slabší poptávka v průmyslu a také pokles tvorby zásob. Tomšík uvedl, že rozpočtové škrty se v růstu ekonomiky v příštím roce projeví záporně ve výši 0,8 procenta. „V příštím roce ale stále půjde o růst, což je slibné pro budoucí vývoj,“ poznamenal viceguvernér.

Česká národní banka má zatím nejméně optimistickou prognózu růstu hrubého domácího produktu pro příští rok. Ministerstvo financí počítá s růstem ekonomiky na úrovni dvou procent, Evropská komise odhaduje 2,3 procenta, OECD dokonce 2,8 procenta.

Čtěte více:

Solárníci nemohou spoléhat na vítězství v arbitrážích

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web