Kontrolní hlášení by čtyři týdny před jeho zavedením zvládla jen část firem

Berní úřady začaly firmám odpočítávat čas ke splnění dost možná nejvýznamnější letošní daňové změny v byznysu. Do konce února musí totiž plátci daně z přidané hodnoty odevzdat první kontrolní hlášení. Nový nástroj státu, kterak vybrat více peněz na DPH, však naráží na podstatný problém.

Ilustrační foto
26.1.2016 6:19   |  

Necelé čtyři týdny před prvním reportem řada firem neumí informace, které žádají berní úředníci, sdělit. „I přesto, že se bude nový výkaz podávat již velmi brzy, účetní systémy v řadě firem nejsou dosud na jeho sestavení připraveny,“ sdělila Pavla Hadrabová z poradenské společnosti Mazars. Podle odhadů Asociace malých a středních podniků bylo koncem loňského roku připraveno na novou povinnost jen něco přes padesát procent firem.

Na poslední chvíli tak roste poptávka po specializovaných účetních programech i nabídkách poradenských firem. „Zájem klientů o licence na náš software zahrnující kontrolní hlášení během prosince podstatně vzrostl,“ potvrdil Miloš Kastner z vývojářské firmy Kastner software. „Poptávka po našem softwarovém řešení je v současnosti stále vysoká,“ dodal expert PwC na nepřímé daně Martin Diviš.

Významné náklady

Náklady jsou přitom nemalé. „Náklady vynaložené v souvislosti se zavedením kontrolního hlášení se z naší zkušenosti pohybují u menších společností v desítkách tisíc korun, u velkých firem až ve stovkách tisíc,“ uvedla Hadrabová. Vedle investic do daňové novinky čeká firmy podle daňařů i dodatečná porce provozních nákladů.

„Bude to několik hodin měsíčně navíc u přiděleného portfolia klientů každé účetní,“ odhadl šéf účetního outsourcingu poradenské firmy BDO Miroslav Bleha. „Hlavní obavy máme z vysokého nárůstu agendy související s výzvami a jednotlivými typy dotazů finančního úřadu k poskytnutým údajům,“ dodal Petr Burnus z poradenské kanceláře Rödl & Partner.

Povinnost měsíc co měsíc a pod hrozbou vysoké pokuty
Od 1. ledna letošního roku musí plátci daně z přidané hodnoty sestavovat a každý měsíc bernímu úřadu elektronicky podávat kontrolní hlášení k této dani. To obsahuje podrobné informace o jednotlivých přijatých a uskutečněných zdanitelných plněních, která vstupují do výpočtu daňové povinnosti a jejichž součet se poté uvádí v daňovém přiznání. Plátci musí hlášení podat vždy nejpozději do 25. dne následujícího měsíce, opožděné nebo nesprávně strukturované podání je spojeno s pokutami v řádu až desítek tisíc korun.

Čtěte také:

Podniky nejsou připraveny na kontrolní hlášení. Budou sankce zmírněny?

Podnikatele letos čeká hlášení k DPH a nový zákon o zakázkách

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Erdogan ničí turecké soudnictví a právní stát, varují nejvyšší soudy v EU

Erdogan ničí turecké soudnictví a právní stát, varují nejvyšší soudy v EU aktualizováno

Předsedové nejvyšších soudů členských států EU vyzvali ve společném prohlášení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby upustil od nezákonných postupů vůči svým domnělým… více

Mobilní web