Korporace zřejmě budou muset vykazovat, jak bojují proti korupci | E15.cz

Korporace zřejmě budou muset vykazovat, jak bojují proti korupci

Korporace zřejmě budou muset vykazovat, jak bojují proti korupci
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomeš, E15

ČTK

Velké firmy a skupiny zřejmě budou muset poskytovat ve svých výročních a obdobných zprávách také nefinanční informace týkající se ochrany životního prostředí, respektování lidských práv, boje s korupcí nebo sociálních otázek. Počítá s tím novela zákona o účetnictví, kterou poslanci propustili do závěrečného schvalování. Jde o požadavek vyplývající ze směrnice EU.

Někteří opoziční poslanci v prvním čtení novelu kritizovali, jde podle nich jen o zvýšení administrativní zátěže firem. Firmy budou muset ve výročních zprávách nebo zvláštních zprávách informovat o přijatých opatřeních ve vztahu k uvedeným otázkám. Budou muset také uvádět, jaké výsledky tato opatření přinesla. Auditor pak bude ověřovat, zda firma tyto informace uvedla.

Babišovi lidé jdou proti aktivistům, nechtějí ukázat konečné majitele firem

Nová povinnost se má týkat tzv. velkých účetních jednotek, které během roku zaměstnávají v průměru nad 500 zaměstnanců, a jsou současně subjekty veřejného zájmu.

Tyto pojmy zavedla poslední novela zákona o účetnictví, která platí od letošního ledna. Subjekty veřejného zájmu se rozumí například banky, pojišťovny, zdravotní pojišťovny a také všechny firmy s veřejně obchodovanými cennými papíry.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!