Mezinárodní podniky ubraly na mzdách. Roste cena "ajťáků" | E15.cz

Mezinárodní podniky ubraly na mzdách. Roste cena "ajťáků"

Mezinárodní podniky ubraly na mzdách. Roste cena "ajťáků"
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

sal

Vedoucí pracovníci a zaměstnanci v mezinárodních podnicích v Česku se musely v loňském roce spokojit s nárůstem mezd o 5,2 procenta. Dva roky předtím přitom jejich mzdy rostly minimálně o sedm procent. Vyplývá to z výsledků studie k odměňování, kterou vydala Česko-německá obchodní a průmyslová komora společně s poradenskou společností Kienbaum Management Consultants. To, co se nemění, je nedostatek odborných a vedoucích pracovníků. Nejcennější jsou pro firmy v Česku programátoři.

Nejlépe jsou odměňováni zaměstnanci a management podniků v energetickém a surovinovém průmyslu, následují zaměstnanci v pojišťovacím a bankovním sektoru. Velký vliv na výši platu má velikost firmy (zde platí pravidlo, čím větší firma, tím větší růst platů), a také místo podnikání dané firmy. Zatímco v Praze jsou mzdy ve srovnání s celorepublikovým průměrem o 30 procent vyšší (v roce 2010 to bylo 15 procent), v jižních Čechách jsou výdělky téměř 30 procent pod průměrem.

Reálné mzdy letos zřejmě neporostou, míní ČNB

Přetrvávající nedostatek kvalifikovaných pracovníků je problémem pro 57 procent oslovených firem, které hodnotí dostupnost odborníků na trhu práce jako nedostatečnou. V podnicích nejvíce chybí kvalifikovaní dělníci.

Česko v tomto ohledu pokulhává za dalšími zeměmi střední a východní Evropy. Například v Maďarsku a Rusku hodnotí zhruba polovina oslovených podniků stav v této oblasti jako uspokojivý. V rámci průzkumu byla zpracována data zhruba 17 400 zaměstnanců z 63 podniků působících v různých odvětvích v Česku.

Cenné zboží na trhu práce: programátoři a testeři

V roce 2012 očekává na pracovním trhu specialistů větší stabilizaci. „Zaměstnavatelé budou pravděpodobně opatrnější při otevírání nových pozic. Nábory nových zaměstnanců budou probíhat zejména jako náhrady za stávající zaměstnance. V důsledku toho neočekáváme v průběhu roku 2012 výrazný nárůst mezd,“ dodal Křížek. Předpokládá se, že společnosti budou v roce 2012 ve větší míře využívat specializované agenturní zaměstnávání.

Mzdy v oblasti IT

Mzdy v ITMzdy v ITAutor: Robert Half International
Zdroj: Robert Half International

Autor: sal
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!