Michl: Státní úřady nešetří a tak rostou daně

Ochota jednotlivých ministerstev a státních úřadů k úsporám v příštích letech je minimální. Informoval o tom člen poradních orgánů Národní ekonomické rady vlády (NERV) analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. „Prostě nějak se resortům nechce šetřit a tak se zvyšují daně,“ poznamenal k tomu Michl.

 ilustrační foto
29.8.2012 12:25   |  

Ministerstva a státní úřady jsou podle informací Michla ochotny do roku 2014, včetně letoška, celkově ušetřit zhruba 1,6 miliardy korun. Výdaje na provozní činnost státu jsou přitom 1,5 bilionu korun ročně.

Anketa

Souhlasíte s plánovaným zvýšením DPH?

Ano   4% Ne   94% Je mi to jedno   2%

V anketě hlasovalo 1383 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Podle Michla tento týden NERV obdržel tabulku, kde každé ministerstvo a velký úřad navázaný na státní rozpočet měly vyplnit, kolik hodlají ušetřit v letech 2012-2014.

„V devadesáti procentech kolonek byly samé nuly. Máme celkem 492 organizací státní správy. Výdaje na provozní činnost tohoto státu tvoří u nás 1 a půl bilionu ročně. Za tři roky jsou tak schopny naše úřady úspor necelých 0,044 procenta z výdajů, které za tři roky utratí,“ vypočítal Michl. Podle něj neschopnost státní byrokracie šetřit vede pak k tomu, že by se od příštího roku měly zvýšit sazby DPH na 15 a 21 procent.


Čtěte také:

Klaus přitvrdil: Zvýšení daní je politická sebevražda

Tluchoř: Nečas by neměl kritiky růstu daní přirovnávat k debilům

Poslanci ODS: Daňový balíček opět podpoříme


Nejvíce hodlá ušetřit do roku 2013 podle tabulky ministerstvo práce a sociálních věcí, a to přes jednu miliardu korun. Následuje ministerstvo obrany s 390 miliony korun a ministerstvo zdravotnictví s více než 35 miliony korun.

Úspory plánuje podle informací dodaných NERV ještě Český telekomunikační úřad, ministerstvo zemědělství, ministerstvo školství a ministerstvo průmyslu. Většina úřadů a ministerstev ale s úsporami prý nepočítá.

Michl se domnívá, že ministerstva by mohla výrazné částky ušetřit na provozu. Provozní výdaje, mezi které patří například cena volání nebo elektřiny, by přitom měly být srovnávány s cenami u soukromých firem. „Pokud tam budou velké rozdíly, měli by to doplatit úředníci ze svého,“ navrhuje například Michl.

Autor: vrb, čtk

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web