Mládek: Evropské fondy zvedly český HDP až o procento

Čerpání peněz z evropských fondů se na růstu české ekonomiky v loňskem roce podílelo až jedním procentním bodem. Očekávaný růst HDP za rok 2015 činí 4,5 procenta. Řekl to ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

ministr průmyslu Jan Mládek na střeše litvínovského Koldomu.
5.1.2016 13:17   |  

„I kdyby jsme odečetli ten jeden procentní bod, to znamená, že by ten růst nebyl ta očekávaná 4,5 procenta, ale byl třeba 3,5 procenta, tak i to je velmi robustní hospodářský růst,“ uvedl Mládek. Podle něho bude velkou výzvou, aby růst ekonomiky v roce 2016 činil alespoň těch 3,5 procenta.

Mládek zopakoval, že ministerstvo průmyslu dočerpalo všechny prostředky z EU fondů určené podnikatelům na jejich projekty z operačního programu Podnikání a inovace (OPPI). Celková hodnota zhruba 12 tisíc projektů .

Další miliardy uteky

Prezident Miloš Zeman v pondělí uvedl, že vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je zodpovědná za to, že Česko nevyčerpá asi 35 miliard korun z evropských fondů. Zeman to řekl v rozhovoru v Českém rozhlase Plus, hovořil přitom o laxnosti a neschopnosti. Sobotka v reakci poté uvedl, že jeho vláda čerpání evropských peněz zásadně zlepšila. Za případné nedočerpání podle něj nesou zodpovědnost hlavně minulé vlády.

„Pokud vím tak bude snaha použít alespoň část těch peněz na některé věci, které se dají čerpat relativně rychle a bude to záviset na jednání s (Evropskou) komisí,“ dodal ministr.

Podle údajů Českého statistického úřadu z 21. prosince stoupla česká ekonomika od ledna do konce září loňského roku meziročně o 4,4 procenta. Růst ekonomiky tak byl za první až třetí čtvrtletí nejvyšší od roku 2007 a zároveň po Maltě druhý nejvyšší v EU. Údaje za celý rok 2015 ČSÚ zatím nezveřejnil. Analytici počítají s tím, že za celý loňský rok by ekonomika měla růst nejméně o 4,3 procenta. Zároveň však upozornili na to, že řada jednorázových faktorů letos odezní a růst HDP zpomalí na zhruba 2,5 procenta.


Čtěte také:

Šlechtová má ve fondech pro velká města 44 miliard korun

Ministerstvo průmyslu vyčerpalo všech 84 miliard z EU na podporu podnikatelů

Z českých firem prý nejvíc evropských dotací čerpá Babišův Agrofert

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Šéfka Fed: Měli bychom brzy zvýšit sazby. Ale opatrně

Šéfka Fed: Měli bychom brzy zvýšit sazby. Ale opatrně

Americká centrální banka (Fed) by v příštích měsících měla opatrně zvýšit úrokové sazby, což by odpovídalo nynější situaci, kdy se ekonomika postupně zlepšuje. Řekla to šéfka… více

Komerční prezentace
Mobilní web