Mládek: Podíl českého exportu do zemí EU stále roste

Závislost české ekonomiky na exportu do zemí Evropské Unie loni dál rostla. Do zemí osmadvacítky mířilo 84,4 procenta tuzemského vývozu. Na setkání lídrů českého exportu v Praze to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Předloni byl tento podíl podle Českého statistického úřadu 82 procent, v letech 2012 a 2013 šlo do EU 81 procent českého vývozu. Snahou státu je přitom nacházet pro exportéry nové trhy a diverzifikovat tak tuzemský vývoz.

ilustrační foto
28.1.2016 11:26   |  

„Trochu znepokojivé je, že podle posledních čísel, které jsem dostal, přes veškerou naši snahu export do EU už činí 84,4 procenta českého exportu. Číslo se neustále zvyšuje, přestože bychom rádi trochu diverzifikovali,“ uvedl Mládek.

ČR podle něj ztratila některé tradiční exportní trhy v zemích, které jsou rozvráceny válkou, jako jsou Sýrie, Irák či Libye a nepodařilo se je nahradit jinými arabskými zeměmi. Druhým velkým problémem je klesající export do Ruska.

Obrovskou příležitost ve střednědobém horizontu pro exportéry Mládek vidí na trhu Íránu, částečně se podle něj podařilo rozšířit export do postsovětských republik.

Ministr také zopakoval, že výše českého vývozu se loni přiblížila rekordním čtyřem bilionům korun, kladné saldo obchodní bilance dosáhne podle odhadů 490 miliard korun.


Čtěte také:

České zbraně kupují Evropané, Američané i Arabové, jejich export roste

Český textil se vrací na výsluní, nedaří se jen v Rusku a Africe

Čeští exportéři: Propad rublu můžu dál prohloubit pokles vývozu do Ruska

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web