MMF zvýšil odhad: Česká ekonomika letos poroste o 2,5 procenta

aktualizováno Česká ekonomika letos poroste o 2,5 procenta a stejné tempo by měl HDP dosáhnout i v příštím roce. Uvádí to prognóza Mezinárodního měnového fondu, kterou fond zveřejnil po uzavření konzultací s Českou republikou. V dubnové zprávě přitom fond předpovídal růst Česka jen o 1,9 procenta. Loni ekonomika klesla o 1,1 procenta.

Závod břeclavského Gumotexu Tanex Plasty
30.6.2014 17:32   |  

Ve střednědobém horizontu Mezinárodní měnový fond (MMF) předpovídá Česku růst kolem dvou procent ročně. „Zlepšení ekonomiky je taženo exportem, ale je i stále více podporováno domácí poptávkou,“ uvedl vedoucí delegace MMF Costas Christou.

Intervenční politika centrální banky sice vedla ke zmírnění deflačních tlaků, inflace ale podle delegace zůstává na velmi nízké úrovni. Postupně by ale během několika měsíců měla začít růst a blížit se k cíli ČNB, který je kolem dvou procent. Do té doby by měla ČNB v intervencích pokračovat.

„S misí MMF se shodujeme, že inflace je aktuálně velmi nízká mimo jiné v důsledku vývoje cen energií a potravin. Listopadové oslabení kurzu koruny však prakticky odvrátilo riziko dlouhodobého podstřelování inflačního cíle a vzniku dlouhodobé deflační spirály vyvolané nedostatečnou poptávkou,“ uvedl viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík.

Zvyšovat podíl pracovní síly

Česko by také mělo pokračovat v prosazování strukturálních reforem zaměřených na zvýšení podílu pracovní síly, zvýšení investic do lidského kapitálu a zlepšování podnikatelského prostředí.

Mise se koná každý rok na základě stanov MMF a uskutečňuje se v každém z členských států MMF. V jejím závěru tým MMF vždy zpracuje stručnou zprávu, která je prezentována na tiskové konferenci, jež misi uzavírá.


Čtěte také:

ČNB výrazně zlepšila odhad vývoje deficitu veřejných financí

Ministerstvo financí: Mzdy se zvýší, inflace zůstane nízká a HDP poroste

Dlouhý: Česká ekonomika je v lepším stavu než loni a dále poroste

Autor: čtk, lem

Komentáře

Čtěte také

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Do Česka minulý týden přijela skupina osmi uprchlíků, které země musí přijmout z Řecka či Itálie na základě přerozdělovacích kvót schválených EU. Skupina běženců prošla… více

Mobilní web