Moskva hrozí Česku dalším embargem. Kvůli nizozemským květinám | E15.cz

Moskva hrozí Česku dalším embargem. Kvůli nizozemským květinám

Moskva hrozí Česku dalším embargem. Kvůli nizozemským květinám
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Petr Topič, Mladá fronta

ČTK
bru

Ruská veterinární a fytosanitární inspekce pohrozila českým vývozcům květin embargem a obvinila je, že přes varování dál přeprodávají do Ruska závadné řezané květiny z Nizozemska. Služba o dalších krocích rozhodne v nejbližších dnech. Moskva prý má u nizozemských květin problém s hmyzími škůdci. Podle českého ministerstva zemědělství je problém asi v jednom procentu rostlin, což není důvod pro zákaz exportu.

Resort doufá v respektování mezinárodních dohod, podle kterých by před zákazem měla nastat odborná diskuse. Ruský úřad Rosselchoznadzor možná zakáže dodávky květin z řady evropských zemí, především ze Slovenska a Česka, protože dál certifikují nebezpečné květiny z Nizozemska, řekl agentuře Interfax šéf ruské inspekce Sergej Dankvert. V nejbližších dnech prý služba vyhodnotí zjištěné nedostatky a oznámí své výhrady.

„Nebudeme od nich přijímat žádné dokumenty, takže bude platit zákaz dovozu rostlinné produkce s jejich dokumenty. Květiny určené pro Rusko nebudou moci certifikovat,“ řekl Dankvert.

Podle českého ministerstva zemědělství obdržel Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský úřední zprávu od Rusů teprve před několika dny. Podle ní bylo v Rusku zadrženo 480 kusů rostlin se škůdci z celkem 361.799 dovezených z ČR do RF. „Obecně lze konstatovat, že výskyt škodlivých organismů v rozsahu kolem procenta není důvodem pro zastavení dovozu z příslušné země,“ sdělil mluvčí resortu Hynek Jordán.

Dopad na české pěstitele by stejně nebyl velký. Podle statistiky Svazu květinářů a floristů ČR bylo Rusko až na šestém místě v exportech, v loňském roce se tam zaslala necelá dvě procenta vyvezených květin v hodnotě 11,4 milionu korun. Pro ČR je naopak důležitý vývoz do Nizozemí, kam se dováží květiny za 292,5 milionů korun.

Češi prý do Ruska květin moc nevozí

Zatím podle ministerstva není jasné, jestli by se měl případný zákaz týkat i dalších podobných komodit jako jsou hrnkované okrasné rostliny.

I v té chvíli by to podle něj nebyl pro české pěstitele problém, protože je do Ruska Češi nevyváží. Nepříjemný by byl zákaz dovozu stromků z ovocných a okrasných školek. „Není důvodné (zákaz) předpokládat, neboť škůdci nalézaní v zásilkách květin nenapadají školkařské výpěstky,“ dodal Jordán.

Rusko počátkem srpna fakticky rozhodlo o zákazu dovozu nizozemských řezaných květin. Rozhodnutí zdůvodnilo problémy s hmyzími škůdci. Podle nizozemských komentářů ale může být krok spojen se sporem ohledně sestřelení malajsijského dopravního letadla nad ukrajinským Donbasem loni v červenci. Z útoku na civilní letoun, v němž cestovali převážně Nizozemci, obviňuje nizozemská vláda východoukrajinské povstalce podporované Moskvou.

První česká ztráta? V Rusku zničili zásilku dvaceti tun rajčat

Rusko ještě koncem července vyzvalo české, slovenské, polské, pobaltské, maďarské a bulharské úřady, aby při reexportu nizozemských květin do Ruska nevydávaly nutná fytosanitární osvědčení. Český Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) po vydání ruského zákazu oznámil, že osvědčení na nizozemskou produkci mířící do Ruska vydávat nebude.

Rosselchoznadzor si ale v dnešním prohlášení stěžuje, že úřady evropských zemí včetně Česka závazek neplní. „Navzdory naší prosbě pokračují dál v certifikaci nizozemských květin. Takže i my budeme pokračovat dál, a pokud znovu zjistíme porušení pravidel, zavedeme omezení na dovoz květin z těchto zemí,“ řekl Interfaxu Dankvert. Dodal, že Polsko, Litva a Lotyšsko už souhlasily s tím, že zahájí v otázce dovozu květin s Moskvou konzultace.

Rosselchozdnadzor podle ruských médií dostává stížnosti na kvalitu nizozemských květin, které prý vyvolávají alergické reakce ruských zákazníků. Přítomnost škůdců byla prý odhalena téměř ve stovce případů. Sergej Dankvert dnes novinářům řekl, že nizozemští pěstitelé slíbili nasadit proti škůdcům účinné pesticidy.

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!