NERV: Na veřejných zakázkách se dají ušetřit desítky miliard

9.6.2011 19:07   |  

Recept v boji s korupcí vidí Národní ekonomická rada vlády (NERV) v nezadávání zbytečných zakázek, snížení limitů pro zakázky malého rozsahu, jejich zveřejňování na internetu nebo ochraně lidí, kteří oznámí korupci. Výsledky téměř roční práce dnes představila pracovní skupina NERV pro boj s korupcí v čele s ekonomem Pavlem Kohoutem. Na zakázkách z veřejných rozpočtů se dají podle rady ušetřit desítky miliard, což je vzhledem ke každoročně vydaným asi 640 miliardám na veřejné zakázky možné.

Nejpalčivějšími problémy současných veřejných zakázek jsou nákupy nepotřebných věcí, nízká míra konkurence firem, nedostatečné kontrolní mechanismy nebo to, že podle současného systému lze určité firmě takzvaně ušít zakázku na míru.

Řešením by podle členů ekonomické rady vlády bylo například kupování jen věcí, které stát, kraj či obec opravdu potřebují. Jako příklad uvedl Kohout výběrové řízení pražského magistrátu, který otevřel veřejnou soutěž na dodání bryndáků pro kojence s vyšívaným dekorem s jejich jménem. „Kojencům je jedno, do čeho bryndají,“ dodal.


Čtěte také: NERV: Ekonomiku zatěžují vysoké odvody, měly by se snížit


Podle ekonoma Jana Pavla je asi 50 procent veřejných zakázek rozdělováno na menší zakázky, aby odpovídaly zakázkám malého rozsahu podle platné právní úpravy. V současnosti platí limity šest milionů pro stavební zakázky a dva miliony pro ostatní věci. NERV navrhuje snížit limit na milion a zveřejňovat zakázky v rozmezí 300 tisíc až milion korun na internetu.

Možnost, aby si kdokoli mohl online prohlédnout zakázky nad 25 tisíc eur, zavedla v listopadu loňského roku například Velká Británie.

Malý počet účastníků tendrů zvyšuje cenu zakázek

Pavel však poukázal i na další problém, který zvyšuje cenu veřejných zakázek. Podle něj se asi 33 procent tendrů zúčastní pouze jedna až dvě firmy, což automaticky navýší cenu. Pavel uvedl, že každý další účastník soutěže sníží její cenu v průměru o 3,3 procenta. Malý počet účastníků soutěží by podle něj vyřešily elektronické aukce, do kterých se v průměru hlásí více nabízejících.

Zlepšit situaci v oblasti veřejných zakázek má i zákon, který prošel tento týden prvním čtením ve sněmovně. Novela má více zprůhlednit jejich zadávání, například má odstranit možnost vypisování těchto zakázek tak, aby soutěž vyhrál předem vybraný zájemce. Ruší také možnost tzv. „losovaček“. Norma například zavádí pojem významné veřejné zakázky, u nichž bude přísnější režim zpracování. Na úrovni státu je bude schvalovat vláda, na úrovni samospráv zastupitelstvo.

Vztah mezi dosaženou cenou a počtem nabízejících

(proloženo křivkou získanou polynomickou regresí), zakázky na stavby dopravní infrastruktury zadané v letech 2004–2009 v otevřeném řízení

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web